لوله فلکسی چیست و چه کاربردی در نصب دوربین مدار بسته دارد

لوله فلکسی چیست و چه کاربردی در نصب دوربین مدار بسته دارد

توجه به امنیت کابل ها یکی از اقداماتی است که به پیشگیری از انواع خطرات و حوادث کمک می‌کند.

کابل‌های دوربین های مداربسته، کابل‌های مخابراتی و هر نوع کابلی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند نیاز به یک پوشش قوی دارند تا در مقابل آسیب‌های مختلف مقاوم باشند و به راحتی خراب نشوند.

تا به امروز از پوشش های مثل رنگ، پلاستیک، PVC و… استفاده می شد.

استفاده از پوشش گالوانیزه یکی از تدابیر برای محافظت از سلامت کابل‌ها می‌باشد که حدودا 6 قرن از حضورش در ایران می‌گذرد و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای محافظت از سیم‌ها معمولا از کابل‌هایی تحت عنوان " لوله برق " استفاده می‌شود که ممکن است از جنس پلاستیک، UPVC ( خم سرد )، PVC یا گالوانیزه باشند.

بعد از بررسی کردن این لوله‌ها از نظر شرایط فیزیکی و شیمیایی، کاربرد آن ها مشخص می‌شود.

 

لوله فلکسی چیست؟

لوله‌های فلکسی یا خرطومی به لوله‌هایی قدرتمند گفته می‌شود که برای حفاظت از کابل‌ها و سیم‌های مختلف و عموماً رسانا، مثل کابل برق، کابل مخابرات، کابل دوربین مداربسته یا… استفاده می‌شود. لوله خرطومی فلکسی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم است و در محیط‌های باز و وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از لوله خرطومی فلکسی بیشتر در محافظت از کابل‌های دوربین مداربسته استفاده می‌شود که کار انتقال تصاویر به دستگاه DVR و MVR را انجام می‌دهند و برای بستن این لوله‌ها از بست های مخصوص آن استفاده می‌شود و از ابزاری قرقره مانند برای سهولت کابل کشی استفاده می‌شود.

 

 

قیمت لوله خرطومی فلکسی

از مزایای این لوله می‌توان به مقاومت کششی و چرخشی بالا، انعطاف پذیری بالا، مقاومت نسبتا بالا، طول عمر بالا و ماندگاری و توانایی تخلیه الکتریسیته اشاره کرد.

همچنین، این لوله‌ها بر خلاف مقاومت در شرایط مختلف آب و هوایی، در برابر ضربات سنگین مقاوم نیستند و به شما پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از ضربات سنگین از کابل‌های فلزی استفاده کنید.

 

انواع لوله فلکسی 

لوله‌های فلکسی انواع مختلفی دارند که بنابر محیط مورد نظر و عملکرد به شرح زیر می‌باشند:

 

لوله فلکسی بدون روکش

همانطور که از نامش پیداست، از روکش برخوردار نبوده و مناسب فضاهای داخلی و برای عبور کابل‌ها و سیم‌ها استفاده می‌شود و به این دلیل که سیم‌ها و کابل‌ها در معرض بروز حوادث بسیاری مثل رطوبت، خوردگی سیم‌ها و… می‌باشند، این لوله می‌تواند خیال شما را از بابت این حوادث راحت کند.

لوله خرطومی فلکسی بدون روکش به دلیل نداشتن روکش خیلی در برابر ضربات مقاوم نیست و استفاده از آن در محیط های بیرونی توصیه نمی‌شود. کاربرد اصلی این لوله از جهت سیستم داکت اسپیلت برای کانال کشی می‌باشد و یکی از ارکان اصلی برای نصب و راه اندازی دوربین مداربسته می‌باشد.

 

لوله فلکسی روکش دار

این لوله‌ها که عموما در فضای بیرونی استفاده می‌شوند، دارای روکشی از جنس PVC بوده و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند.

این لوله‌ها در هر دو فضای خشک و مرطوب به کار می‌روند چرا که جنس روکش آنها، این لوله‌ها را برای محیط های مرطوب قابل استفاده کرده و محیط های خشک باعث افزایش طول عمر این لوله‌ها می‌باشد. این لوله‌ها در صنایع مختلف و به صورت روکار و توکار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوله فلکسی

 

انواع سایز در لوله فلکسی

این لوله‌ها سایز های متفاوتی دارند و بر اساس محیط و حیطه‌ی کاربرد شما به شما عرضه می‌شوند.
عموم سایز‌های لوله خرطومی فلکسی موجود در بازار عبارت است از : ۴، ۶، ۹، ۱۱، ۱۳، ۱۶، ۲۱، ۲۵، ۲۹، ۳۶، ۴۲، ۴۸، ۵۲، ۶۳، ۷۵ و ۱۰۰ .

 

انواع لوله فلکسیبل هوا

عایق کردن کانال‌های گالوانیزه و تهویه پس از نصب کار، کار دشواری‌ است که به کمک لوله‌های فلکسیبل عایق دار آسان شده و دیگر دردسر‌های سابق را ندارد.

لوله‌های فلکسیبل هوا انواع متفاوتی دارند :

لوله خرطومی فلکسیبل آلومینیومی یا فویلی : این لوله‌ها، پایه‌های اصلی لوله‌های فلکسیبل هوا می‌باشند.

لوله خرطومی فلکسیبل کمبی : این لوله‌ها دارای نواری از جنس فویل یا آلومینیوم و روکشی از جنس PVC می‌باشند که همین جنس و روکش به آنها اجازه می‌دهد از مقاومت و کیفیت خوب و بالایی برخوردار بوده و به آسانی آسیب نبینند.

لوله خرطومی فلکسیبل عایقی پلی اتیلن : ضخامت این عایق 2 میلیمتر بوده و لوله‌ای به شدت مقاوم و ضخیم می‌باشد که دلیل این مقاومت، به کار رفتن پلی اتیلن در این لوله‌ها می‌باشد و ویژگی خوب این لوله، توانایی بالای آن در انتقال هوا می‌باشد.

لوله فلکسیبل برزنتی : این لوله بر خلاف جنس آلومینیومی سایر لوله‌ها‌، از نواری برزنتی ساخته می‌شود و دارای الیافی نخی ( به صورت تار و پود ) می‌باشد و دارای استحکام بالایی می‌باشد.

لوله فلکسیبل عایقی پلی استر : این لوله که دارای کاوری آلومینیومی می‌باشد، از یک لوله‌ی فویلی با عایقی از جنس پلی استر و به ضخامت 1 اینچ تولید و عرضه می‌شوند.

لوله فلکسیبل RUBBER یا لوله خرطومی فلکسیبل عایقی الاستومری : کانال‌های خرطومی با عایق الاستومری در سیستم های تهویه مطبوع استفاده می‌شوند با این که قیمت بالایی دارند. قیمت بالای این لوله‌ها به دلیل وجود عایق NBR ( الاستومری ) بوده و لایه‌هایی متشکل از نوار فویل‌، عایق الاستومری و روکش فویل آلومینیوم دارند.

لوله فلکسیبل PL : این لوله شامل سه لایه می‌باشد. این سه لایه متشکل هستند از : نوار فویل آلومینیوم با عایقی از جنس پلی استر فشرده و روکشی آلومینیومی.

لوله فلکسیبل عایقی IFD : این لوله دارای عایقی فشرده و سیم‌هایی با فاصله‌ی کم می‌باشد که همین امر باعث محکم و انعطاف پذیرتر بودن آن نسبت به نمونه‌های خارجی می‌شود.

 

نتیجه گیری :

این لوله‌ها دارای طول عمر، انعطاف پذیری بالا و وزنی کم هستند و همچنین می‌توانند رطوبت را دفع کنند و قابلیت تحمل فشار بالایی دارند و می‌توانند در پروژه های مختلف، مورد استفاده قرار بگیرند و به خوبی از سیم‌ها و کابل‌های شما در برابر نور خورشید مراقبت کنند. مقاومت خوبی داشته و می‌توانند به صورت خودکار الکتریسیته را تخلیه کنند و همچنین نصب آنها آسان است. این لوله‌ها به شما کمک می‌کنند تا بابت امنیت و سالم بودن سیم‌ها و کابل‌های خود، نگران نباشید. برای پیدا کردن لوله خرطومی فلکسی مورد نظر و مناسب خود، با ما تماس بگیرید.

 

سایر مقالات مرتبط: سنسور PIR چیست