لوله فلکسی چیست و چه کاربردی در نصب دوربین مدار بسته دارد

لوله فلکسی چیست و چه کاربردی در نصب دوربین مدار بسته دارد

 نصب دوربین مدار بسته یک فرآیند حیاتی برای هر سیستم نظارتی است که شامل نصب و راه اندازی دوربین ، کابل کشی ، لوله کشی و موارد دیگر می شود. در این محتوا می خواهیم در خصوص لوله و لوه کشی و به طور خاص لوله فلکسی توضیح بیشتری بدهیم و به چند سوال مهم در این باره پاسخ بدهیم . سوالاتی مانند اینکه :

    لوله فلکسی یا لوله فلکسیبل چیست ؟
    چه زمانی از لوله فلکسی استفاده می شود ؟
    انواع لوله فلکسی کدام است ؟
    شیوه صحیح کابل کشی فلکسی چگونه است ؟
 
 
 
 
 
 

لوله فلکسی یا لوله فلکسیبل چیست ؟


لوله فلکسی یک کانال با سطح مقطع گرد و منعطف است که معمولا برای محافظت از کابل های دوربین مدار بسته مانند کابل برق ، کابل شبکه و یا کابل کواکسیال استفاده می شود . لوله فلکسی برای محافظت از کابل های مختلف در محبط بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد . این لوله ها معمولا به رنگ مشکی وجود دارند و برخی از مدل های آن نیز به رنگ سفید می باشد .
چه زمانی از لوله فلکسی استفاده می شود ؟

هنگام کابل کشی دوربین مدار بسته ، در حالتی که مسیر کابل ها بین دوربین و دستگاه ضبط از فضای بیرونی و پرپیچ و خم عبور می کند ، می توان از لوله فلکسی استفاده کرد . لوله فلکسی به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارد می تواند  از کابل دوربین مدار بسته در فضاهای پر پیچ و خم محافظت نماید .

برخی از مهمترین ویژگی های لوله فلکسی :

    انعطاف پذیری بالا
    مقاومت در برابر کشش و چرخش بالای لوله هنگام نصب
    مقاومت در برابر ضربه ، فشار ناشی از لوله کشی و کابل کشی در مسافت های طولانی
    ماندگاری بالا در برابر شرایط نامساعد جوی ، حرارت و نور آفتاب
    قابلیت تخلیه الکتریسیته ساکن از طریق اتصال به زمین

انواع لوله فلکسی


لوله فلکسیبل بر اساس کاربرد و محل نصب ، انواع مختلفی دارد که شامل لوله فلکسی بدون روکش و لوله فلکسی روکش دار
 
 

۱- لوله فلکسی بدون روکش


لوله فلکسی یا لوله خرطومی بدون روکش یک لوله فلزی و فاقد روکش پلاستیکی است که بیشتر در محیط های داخلی نصب می شود. این نوع کابل در حوزه مدار بسته تقریبا هیچ استفاده ای نمی شود و کاربرد های دیگری دارد .

۲- لوله فلکسی روکش دار


این نوع لوله رایج ترین نوع مورد استفاده است. لوله فلکسی روکش دار ، شامل یک پوشش پلاستیکی PVC در لایه بیرونی است و برای محافظت از کابل های مختلف در پروژه های مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد.
 
 
 
 
 
 
 

سایز بندی لوله فلکسی

لوله فلکسی بر اساس سطح مقطع آن در اندازه های مختلفی وجود دارد که هر کدام می تواند تعداد معینی کابل را در خود جای بدهد . لوله فلکسیبل بر اساس اندازه های مختلف استاندارد سازی می شوند که مهمترین اندازه های آن  شامل ، لوله فلکس نمره ۱۱ ، ۱۳ ، ۱۶ ، ۲۱ ، ۲۵ ، ۲۹ ، ۳۶ ، ۴۲ و ۴۸ می باشد . لوله های فلکسی معمولا در بسته های ۲۵ متری در بازار وجود دارند و بر اساس نیاز می توان مقدار لوله فلکسی مورد نیاز را انتخاب نمود .
 
 

شیوه صحیح کابل کشی فلکسی چگونه است ؟


برای نصب لوله فلکسی بر روی دیوار ، سقف یا قسمت های مختلف از بست های متعددی استفاده می شود. بست های مورد استفاده باید با اندازه لوله فلکسی متناسب باشد، برای عبور کابل های مختلف در لوله فلکسی پیشنهاد می شود که از فنر های مخصوص این کار استفاده شود.
 
 
 
 
 
 

گلند لوله فلکسی

گلند در لوله فلکسی چه نقشی دارد ؟ برای اتصال لوله های فلکسی به یکدیگر ، باکس ، کاور دوربین ، سینی کابل و یا سایر تجهیزات از گلند استفاده می شود . در صورتی که از گلند استفاده شود به مرور زمان لوله فلکسی باز شده و می تواند آسیب به کابل دوربین مدار بسته را در بر داشته باشد . استفاده از گلند ضمن محافظت کامل از کابل دوربین مدار بسته ، از ورود حشرات به داخل لوله نیز جلوگیری می کند