دوربین مدار بسته دام چیست

دوربین مدار بسته دام چیست

دوربین مدار بسته دام یا گنبدی شکل که معمولا بر روی سقف نصب می گردد ( براکتهای دیواری نیز برای این مدل موجود میباشد) . کاور گنبدی شکل ، ظاهری زیبا به دوربین دام بخشیده که باعث میگردد در محیط های داخلی اداری و تجاری مورد توجه قرار گیرد . البته در بعضی مدل ها ی این دوربین از کاورهای weather proof ( ضد آب ) و کاور های Vandal ( ضد ضربه ) استفاده شده که نصب آن در محیط های باز ( Out Door ) امکان پذیر میکند.
در گذشته دوربین مدار بسته دام از تکنولژی بالایی بهره نمیبردند . ولی اکنون در نمونه های جدید تقریبا تمامی قابلیت ها و تکنولژِی های یک دوربین box type به ظاهر زیبای آن اضافه شده که به این دوربین جایگاه خاصی را در سیستم های نظارت تصویری داده است.
در گذشته این نوع از دوربینها از تکنولوژی بالایی بهره نمیبردند . ولی اکنون در نمونه های جدید تقریبا تمامی قابلیت ها و تکنولژِی های یک دوربین box type به ظاهر زیبای آن اضافه شده که به این دوربین جایگاه خاصی را در سیستم های نظارت تصویری داده است.
 
 

مزایای دوربین مدار بسته دام

    نصب آسان: اکثر دوربین‌های مدار بسته دام با دو یا سه پیچ نصب می‌شوند. به علاوه به راحتی می‌توانید دوربین مداربسته دام را روی سطوح افقی و عمودی، مانند دیوار و سقف، ثابت کنید
    ضدخرابکاری بودن: دوربین مداربسته دام روکشی از پلاستیک سخت دارد که از آن در برابر خرابکاری محافظت می‌کند

  یک کاربرد ویژه دوربین مدار بسته دام

از آنجایی که لنز دوربین Dome زیر محفظه ی گنبدی شکل قرار دارد مشاهده جهت دید دوربین مدار بسته دام برای افراد قابل مشاهده نیست به عبارت دیگر افرادی که در میدان دید دوربین دام هستند نمی توانند جهت دید دوربین را مشاهده کنند لذا معمولا نمی توان مشاهده کرد که میدان دید دوربین دام کدام ناحیه می باشد. از این رو به عنوان مثال برای کنترل کارمندان در یک اداره ، یا برای دور کردن افراد سودجو در یک سوپر مارکت می تواند استفاده از دوربین Dome یک راه حل مناسب باشد.
 
 
 
 
دوربین دام دید در شب (مادون قرمز)
 
به هنگام انتخاب یک دوربین مداربسته دام باید توجه داشته باشید که چنانچه نیاز به تصویر برداری دوربین در فضای تاریک شب را دارید باید از دوربین Dome دید در شب استفاده کنید. دوربین Dome دید در شب مجهز به LED مادون قرمز می باشد و می تواند تصاویر را در تاریکی شب نیز با کیفیت مناسب ارائه نماید.
 
 

دوربین مدار بسته دام ضد ضربه

اگر می خواهید دوربین Dome را در موقعیتی نصب کنید که در معرض اقدامات خرابکارانه مانند ضربه زدن به دوربین ، تصادف با خودرو و … قرار داشته باشد باید از دوربین دام ضد ضربه یا دوربین دام Vandal Resistante استفاده نمایید. یکی از کاربرد های مهم دوربین دام وندال نصب در پارکینگ و محوطه ی لابی ساختمان های پرتردد می باشد.
 
 

دوربین مدار بسته دام فیکس لنز

اگر می خواهدی دوربین مداربسته Dome یک تصویر با میدان دید وسیع ارائه نماید ( اصطلاحا Wide ) باید دوربین دام فیکس لنز را انتخاب نمایید. دوربین Dome با لنز فیکس تصویر با میدان دید باز را به شما ارائه می دهد. هر چه فاصله کانونی دوربین کوچکتر باشد ، زاویه دید دوربین بزرگتر می باشد. به عنوان مثال زاویه دید دوربین دام با لنز ۶ میلیمتر از دوربین Dome با لنز ۴ میلیمتر کوچکتر است.

دوربین مدار بسته دام وریفوکال لنز

اگر می خواهید دوربین مداربسته Dome انتخاب شده میدان دید دلخواه شما را پوشش دهد ( به عنوان مثال چارچوب درب ورودی یا فضای مشخصی در یک فروشگاه زنجیره ای ) باید از دوربین دام با لنز متغیر ( Varifocal Lens ) استفاده کنید. دوربین Dome وریفوکال قابلیت تنظیم میدان دید مطابق نیاز را برای کاربر فراهم می نماید. البته باید توجه داشته باشید که تنظیم میدان دید ( تغییر فاصله کانونی لنز ) بصورت دستی تنها به هنگام نصب دوربین قابل انجام می باشد و پس از نصب هر بار که کاربر بخواهد زاویه دید را تغییر دهد باید کاور دوربین را باز کند.
 
 

دوربین مداربسته دام Turret

بیشتر مدل های دوربین مدار بسته Dome دارای کاور شیشه ای هستند اما برخی دیگر شیشه محافظ ندارند به این مدل از دوربین ها دوربین مداربسته دام Turret گفته می شود. با توجه به نیاز و سلیقه می توان هر کدام از این دو مدل را در یک پروژه نصب دوربین مدار بسته استفاده کرد. هر دو مدل به لحاظ قیمت دوربین مدار بسته فرق چندانی با یکدیگر ندارند