دوربین مدار بسته دام چیست

دوربین مدار بسته دام چیست

با افزایش اهمیت بحث امنیت در جهان امروز و پیشرفت بشر در تولید و عرضه‌ی کالاهای مربوطه، دوربین‌های مداربسته‌ی مختلفی تولید و به بازار عرضه شدند. یکی از پر قدرت ترین و مهم ترین دوربین‌های مداربسته، دوربین دام یا گنبدی می‌باشد. دوربین های دام بر اساس کیس، نوع کاربرد و ظاهر به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. یکی از انواع دوربین ها، دوربین دام ( Dome )، سقفی یا لامپی است که یکی از معروف ترین و پر کاربردترین دوربین‌های مداربسته می‌باشد. دام در زبان انگلیسی به معنای گنبد است و به علت تشابه شکل ظاهری این دوربین با گنبد، به آن دوربین گنبدی، سقفی یا دام می‌ گویند.

لنز این دوربین به وسیله‌ی یک حباب شیشه‌ای یا پلاستیکی گنبد مانند محافظت شده و جنس بدنه‌ی این دوربین می‌تواند فلزی، یا پلاستیکی باشد اما این دوربین در برابر آب و هوای مختلف مقاوم نبوده و به همین دلیل عموماً در مکان‌های سرپوشیده ( خانه‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و… ) استفاده می‌شوند و به دلیل شکل گنبد مانند خود به راحتی کنج دیوار یا سقف نصب می‌شود.همان طور که گفته شد، این دوربین‌ها به شکل گنبد بوده و این ویژگی آنها باعث می‌شود تشخیص زاویه و محدوده دید دوربین تقریباً غیرممکن باشد و همین امر باعث افزایش امنیت مکان مورد نظر می‌شود.

این دوربین ها به دو صورت تحت شبکه و آنالوگ تولید و عرضه می‌شوند و از آنجایی که دوربین های دام هم انواع مختلفی دارند، هنگام انتخاب و خرید دوربین مورد نظر، شما باید در نظر بگیرید که شرایط محل مورد نظر به چه صورت است؛ مثلا در صورتی که شما به دید در شب نیاز دارید، دوربین گنبدی مادون قرمز مدل مناسبی است. به عنوان مثالی دیگر، دوربین‌های گنبدی چند کانونه به شما این امکان را میدهند تا لنز دوربین را دقیقا جایی که نیاز دارید تنظیم کنید.

مدل های Pro تمامی امکانات ذکر شده را در اختیار شما می‌گذارند.

برای انتخاب کردن دوربین دام مناسب محل شما، با ما تماس بگیرید.

 

دوربین مداربسته دام در کجا نصب میشود؟

همانطور که ذکر شد، دوربین های سقفی یا گنبدی عموما در مکان های سرپوشیده مثل اماکن تجاری، مدارس، آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها، هتل‌ها، ساختمان‌های تجاری، اداری یا مسکونی، بیمارستان‌ها، شرکت‌ها، راهروی مترو‌ها و سایر محیط‌ها نصب می‌شوند.

 

انواع دوربین مداربسته دام

 

ویژگی های دوربین مداربسته دام

تشخیص چهره

دوربین های گنبدی با توجه به اجزای صورت، قادر به تشخیص چهره افراد هستند.

این دوربین ها می‌توانند افراد را در مکان مورد نظر شناسایی کرده و اطلاعات چهره آنها را آنالیز کنند و از ویژگی‌های جالب این دوربین‌ها تشخیص افراد در مکان مورد نظر شماست. بدین صورت که می‌توانند با توجه به تنظیمات و المان‌های مختلف، افراد مشخص و خاص را تشخیص و به شما ارائه دهند.

 

تشخیص دما

این دوربین ها می‌توانند در صورت تغییر دما در مکان مورد نظر و اشیاء، به شما هشدار بدهند؛ همین ویژگی باعث می‌شود برای جلوگیری از آتش سوزی، بالا رفتن دمای اشیاء و… انتخاب مناسبی باشند.

 

دید در شب :

امروزه اکثر دوربین های مداربسته مجهز به دید در شب هستند. این قابلیت به دوربین اجازه می‌دهد تا حتی در زمان کمبود نور و در هنگام تاریکی، تصویری با کیفیت و واضح در اختیار شما قرار دهد و معمولا از لامپ های LED برای کمک به قابلیت دید در شب دوربین استفاده می‌شود.

 

لنز دوربین :

لنز دوربین مداربسته دام به سه الگوی کلی ثابت و موتورایز و وریفوکال تقسیم می‌شود.

منظور از دوربین مداربسته با لنز ثابت، دوربینی است که نمی‌تواند زوم کند و تنها از یک جهت خاص و ثابت تصاویر را ثبت و ضبط می‌کند. لنز وریفوکال از دو فاصله کانونی استفاده کرده و دارای قابلیت زوم کردن می‌باشد. این در صورتی است که لنز موتورایز قابلیت های لنز ثابت و وریفوکال را به صورت همزمان در اختیار شما گذاشته و توانایی زوم و تصویری واضح و شفاف را به شما ارائه می‌دهند.

 

ضد ضربه :

لقب دوربین های دام دوربین های ضد خرابکاری است. چرا که بسیار مقاوم هستند و ظرفیت بالایی در مقاومت در برابر آسیب های فیزیکی یا خرابکاری و دستکاری دارند و اگر محل مورد نظر شما دست خوش ضربات فیزیکی است، دوربین دام مناسب شماست. این دوربین ها در مقابل ضربات فیزیکی ( سهوی و عمدی ) و حتی سقوط مقاومند و دستکاری آنها به شدت دشوار است.

 

شمارش افراد

این قابلیت به دوربین اجازه می‌دهد رفت و آمد های سوژه ها را ثبت و آنالیز کند. همین قابلیت دوربین به شما اجازه می‌دهد رفت و آمد ها را کنترل و مدیریت کنید که از این ویژگی دوربین های دام برای کنترل رفت و آمد های کارمندان، کارگران و… استفاده می‌شود.

 

تسلط بر سوژه

همانطور که ذکر شد، به دلیل شکل گنبد مانند دوربین های دام، تشخیص جهت دوربین ممکن نبوده و حرکت 360 درجه ای دوربین، باعث تسلط دوربین بر سوژه می‌شود.

 

قیمت دوربین مداربسته

 

انواع دوربین مداربسته دام


دوربین مداربسته اسپید دام ( Speed Dome ) : دوربین اسپید دام با استفاده از تکنولوژی ( PTZ (Pan Tilt Zoom به شما اجازه می‌دهد شیوه ی ضبط تصویر را انتخاب کرده و برای آن برنامه ریزی کنید. برخی توانایی های دوربین
در دوربین‌های اسپید دام و به منظور برنامه ریزی برای نوع تصویر برداری، از قابلیت Pan برای چرخش کامل و 360 درجه، از قابلیت Zoom برای تمرکز بر سوژه ها و Tilt حرکت بالا به پایین یا برعکس استفاده می‌شود.
قابلیت Pattern به شما این امکان را می‌دهد که در یک بازۀ وسیع از تصویر افقی یا عمودی حرکت کنید.
توانایی Tracking Auto امکان ردیابی سوژه های مورد نظر را فراهم می‌کند.
با توجه به تمامی این توانایی ها و قابلیت ها، دوربین های اسپید دام توانایی نظارت بر تمام جوانب را به شما می‌دهند.
دوربین مداربسته دام تورت ( Turret ) : این مدل برخلاف سایر دوربین های مداربسته، حفاظ شیشه ای ندارد اما عملکرد و کارایی آن تفاوتی با سایر دوربین ها ندارد.

دوربین اسپید دام

 

تفاوت دوربین دام و اسپید دام


عموم مردم گمان می‌کنند که دوربین های دام و اسپید دام مشابه هم هستند و تفاوت چندانی ندارند. اما آنها دوربین های کاملا متفاوتی هستند. از جمله تفاوت آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :
دوربین دام در کنج دیوار یا سقف نصب می‌شود اما دوربین های اسپید دام در ارتفاع مورد استفاده قرار می‌گیرند و تفاوت بعدی شکل ظاهری آنهاست. دوربین اسپید دام نیز گنبدی شکل است اما بر خلاف دوربین دام برای فضاهای باز و وسیع استفاده می‌شود. زاویه دید دوربین دام ثابت است در حالی که دوربین های اسپید دام می‌توانند در 360 درجه بچرخند و تصویر برداری کنند. ویژگی بعدی آنها تفاوت قیمت آنهاست که در این بحث، دوربین‌های اسپید دام به دلیل کارایی‌ها و توانایی‌های بیشتر و تکنولوژی‌های بالاتر دارای قیمتی بالاتر از دوربین‌های دام هستند.
تفاوت بعدی لنز این دوربین‌هاست. لنز دوربین دام ثابت بوده و توانایی حرکت ندارد اما دوربین اسپید دام لنزی متحرک و دارای قابلیت زوم بالا و با کیفیت است. دوربین‌های اسپید دام از زوم اپتیکال که زومی وابسته به نور است استفاده می‌کنند و کیفیت بالای تصاویرشان به دلیل همین زوم می‌باشد.

 

تفاوت دوربین دام و بولت

دوربین های بولت که به شکل استوانه هستند استتار ضعیفی دارند. این به این معنی است که به راحتی از دید افراد پنهان نمی‌شوند و بیشتر در زاویه دید افراد هستند. این در صورتی است که دوربین های دام به دلیل شکل گنبدی خود استتار قوی‌ای داشته و کمتر در معرض دید افراد هستند.
دوربین های دام به راحتی خراب نمی‌شوند و به دلیل سقفی و گنبدی بودن، راحت تر با محیط داخلی همساز می‌شوند و در محیط‌های داخلی مثل رستوران‌ها، بیمارستان‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما از دوربین های بولت به دلیل مقاومت و سازگاری بیشتر در حیاط ها و محیط های باز و وسیع استفاده می‌شود. دوربین های بولت به برد زیادشان معروف هستند و می‌توانند فواصل دورتری را ضبط کنند.
دوربین های دام زاویه دید بیشتری دارند چرا که لنز آنها قابلیت چرخش دارد و می‌تواند تمامی زوایا را پوشش دهد اما دوربین های بولت فقط می‌توانند تصاویر یک نقطه را ثبت و ضبط کنند.

سیم کشی های دوربین های دام خارج از دید بوده و به دلیل مشکل بودن آن، جا به جایی این دوربین سخت می‌باشد. اما سیم کشی دوربین های بولت مشهود بوده و جا به جایی این دوربین راحت تر می‌باشد.

 

سایر مقالات مرتبط: راهنمای خرید خرید دزدگیر اماکن