سنسور PIR چیست

سنسور PIR چیست

سنسورهای مادون قرمز غیرفعال(PIR) یا همان چشمی های حرکتی جزء اصلی یک سیستم دزدگیر اماکن یا دوربین مداربسته می باشند. سنسور pir بدون تابش با شناسایی گرمای بدن توسط حرکت آن با انرژی مادون قرمز کار میکند. سنسور مادون قرمز pir محوطه پوششی خود را به عنوان یک شبکه در نظر میگیرند زمانی که در محوطه آنها جسمی با حدی از گرما که برای آنها تعریف نشده باشد در حال حرکت باشند چشمی آن را حس کرده و به عنوان یک خطر آن را گزارش می دهد.

جهت خرید چشمی تشخیص انسان با شرکت آموت تماس بگیرید

چشمی تشخیص انسان

تمامی اجسام و حتی انسان از خود مادون قرمز ساتع می کنند و سنسور چشمی دزدگیر pir نسبت به مادون قرمز حساس بوده و با توجه به تنظیماتی که از قبل روی آن پیاده سازی شده در صورت ورود جسم متحرک یا انسان به میدان دید این سنسور سیگنالی را جهت فعالسازی هشدار یا ضبط تصاویر توسط دوربین مداربسته فعال می کند.

تکنولوژی pir در طول سال ها در حال تغییر است و تولید کنندگان این قطعه راه های جدید و خلاقی را برا تشخیص درست فرد ناشناس یا جسم تعریف نشده پیدا می کنند. سنسور pir از موفق ترین روش ها می باشد که در بسیاری از سیستم اعلام سرقت اماکن خانگی و تجاری یافت می شود.

سنسور pir از مادون قرمز ساتع شده از گرمای اجسام استفاده می کند. مادون قرمز ساتع شده با چشم انسان قابل مشاهده نیست اما حسگرها با استفاده از طول موج می توانند آن را تشخیص دهند و حضور افراد، حیوانات و اشیاء را از طریق آن تشخیص می دهند.

 

مزیت سنسور pir

سنسور حرکتی pir یکی از سنسورهای با ضریب خطای بالا و بسیار هوشمند در تشخیص حرکت انسان،حیوان می باشد و با صحت عملکرد و تمایز درست حرکت های درست و اشتباه فعالسازی هشدار های کاذب را به شدت کم می کند. سنسور pir هم در دزدگیر اماکن و هم دوربین های مداربسته حرفه ای موجود می باشد.

این سنسور به دلیل اینکه هیچ گونه گرما یا انرژی از خود ساطع نمی کنند آن ها را منفعل می نامند و دقت داشته باشید این سنسور ها گرما را تشخیص نمی دهند بلکه تابش مادون قرمز را تشخیص می دهند.

 

نحوه کار سنسور PIR

با ورود انسان یا جسم به میدان دید دوربین مداربسته یا دزدگیر که مجهز به سنسور pir می باشد، جسم یا انسان اشعه مادون قرمز را در محیط افزایش می دهد و تابش تنظیم شده در دوربین مداربسته تغییر می کند. و جابجایی نور مادون قرمز صورت می گیرد و سنسور حرکتی دزدگیر pir فعال می شود.

به صورت تخصصی در این سنسورها، یک رله بخشی از یک مدار را تشکیل می‌دهد که روی کنتاکت‌های دوقلو اجرا می‌شود. هنگامی که سنسور PIR حرکت را تشخیص می دهد، رله را باز می کند، مدار را می شکند و زنگ هشدار را به صدا در می آورد.

در سطح پایه، سنسورهای PIR با استفاده از تغییر دیفرانسیل مثبت کار می کنند. دو اسلات حساس به IR در جلوی لنز قرار دارند که میدان دید آنها محدوده تشخیص را تعیین می کند. در حالی که "دیده نمی شوند" است، سطح محیطی مادون قرمز شناسایی شده در اتاق (به طور طبیعی توسط همه اشیا منتشر می شود) در هر دو شکاف یکسان است. به محض اینکه یک جسم، شخص یا حیوان در منطقه شناسایی حرکت می کند، توسط یکی از شکاف ها قبل از دیگری احساس می شود، و باعث ایجاد یک دیفرانسیل مثبت در هنگام عبور می شود، و یک دیفرانسیل منفی با خروج از منطقه ایجاد می کند.

این دیفرانسیل ها همان چیزی است که سنسور PIR برای تشخیص حرکت استفاده می کند و در صورت فعال بودن، پیامی را به پانل هشدار و صداها ارسال می کند. مهم است که سنسور PIR خود را در داخل موادی که می تواند تأثیرات خارجی دما یا رطوبت را کاهش دهد، مانند فلزاتی مانند سیلیکون، مهر و موم کنید.

 

سنسور pir چیست

 

 

حسگرهای PIR دوستدار حیوانات خانگی

آلارم‌های مبتنی بر حسگر PIR می‌توانند به گونه‌ای طراحی شوند که اشکال خاصی از اجسام متحرک را نادیده بگیرند یا فقط حرکت بالاتر از یک ارتفاع مشخص را تشخیص دهند. این مزیت برای خانواده هایی که حیوانات خانگی دارند مناسب است و به شما امکان می دهد قبل از خروج از خانه در روز زنگ ساعت را تنظیم کنید بدون اینکه نگران باشید که گربه یا سگ شما در حال حرکت است.

 

نصب سنسور حرکتی دزدگیر pir

شرکت فنی مهندسی آموت با بیش از ده سال سابقه در سیستم های هشدار امنیتی مسکونی و تجاری، طیف گسترده ای از دزدگیرها (دزدگیر پارادوکس) و سیستم های امنیتی با کیفیت بالا، از جمله واحدهای دوستدار حیوانات خانگی را عرضه، نصب و نگهداری می کند تا اطمینان حاصل شود که نیازهای ملک شما برآورده می شود. برای اطلاعات بیشتر یا درخواست اطلاعات برای ارزیابی نیازهای خود، همین امروز با شرکت فنی مهندسی آموت تماس بگیرید.جهت قیمت، خرید و نصب سنسور چشمی دزدگیر پارادوکس pir، قیمت دزدگیر پارادوکس در سیستم حفاظتی و امنیتی با شرکت آموت تماس بگیرید.

 

سایر مقالات : بهترین سیستم های امنیتی

سیستم امنیت خانه هوشمند

آموت