نکات مهم مربوط به ایمنی خانه

نکات مهم مربوط به ایمنی خانه

وقوع حوادث و رخداد های ناگوار غیر قابل پیش بینی بوده و عدم آگاهی از نکات ایمنی در خانه ، در هنگام بروز خطر و پس از آن می تواند خسارت های جبران ناپذیر و فراوان به بار بیاورند. طبق امار اکثر حوادث از قبیل آتش سوزی، سقوط یا آسیب به بدن در ۸۰ در صد مواقع قابل پیشگیری بوده و می توان با رعایت این نکات و استفاده از ملزومات لازم خسارت های وارده را به حداقل رساند. فرقی نمی کند مکان حادثه کجا باشد، خانه، محل کار، خیابان، مدرسه یا دانشگاه و … می توانند در لیست مکان های پر خطر قرار داشته باشند اگر استاندارد های ایمنی را لحاظ نکرده باشید و در هنگام وقوع خطر دستپاچه و سردرگم شوید. در این مقاله با این نکات آشنا خواهید شد.

این استانداردها را می توان در قالب مجموعه ای با نام اصول ایمنی در خانه به صورت کامل لحاظ کرده و ضریب خطر و ریسک را تا پایین ترین حد ممکن کاهش داد. رعایت اصول ایمنی در خانه می تواند به عنوان اصلی ترین عامل در پیشگیری از بروز خسارت در هر حادثه و اتفاقی، آسودگی و امنیت خاطر را نیز برای شما به ارمغان بیاورد. رعایت موارد ایمنی در این میان می تواند نقش بسیار موثری در کاهش ریسک هرگونه خطر برای کودک، سالمند و یا هر ساکن خانه را با خود به همراه داشته باشد. همچنین با رعایت این موارد، شما می توانید نسبت به ایمنی خانه و تجهیزات آن نیز آسوده خاطر باشید.

 

برای افزایش ایمنی خانه (نصب دزدگیر، دوربین، اعلام حریق و ...) خود با شرکت آموت تماس بگیرید

ایمنی لازم قبل از حادثه

قبل از وقوع هر حادثه ای می توان خسارت های حوادث غیر مترقبه را به حداقل رساند، یادگیری آموزش های امداد و نجات، ساخت خانه ها و بنا های ضد زلزله، استفاده از تجهیزات ایمنی همچون کپسول، لباس ایمنی، نصب و مستحکم سازی لوازم خانه، آشنایی با نکات ایمنی، انجام مانور های لازم و … می تواند خسارت های موجود را به حداقل رسانده و اموال و جان افراد را حفظ نماید.

 

نکات مهم در خانه برای پیشگیری از آتش سوزی

خانه از جمله مهم ترین مکان ها برای رعایت استاندارد ها و ایمنی می باشد. ایجاد فضایی امن و عاری از خطر سلامت کودکان و بزرگسالان را تضمین خواهد کرد. با وجود این طبق آمار های رسمی از سازمان های آتش نشانی اکثر آتش سوزی ها و خسارت های مربوط به آن مربوط به خانه های مسکونی و مسائل بسیار کوچک بوده است. با رعایت موارد ایمنی خانه خود را در برابر وقوع آتش سوزی و خسارت های جبران ناپذیر ایمن سازید. از جمله مهم ترین این نکات موارد زیر می باشد:

– حتما تجهیزات اطفای حریق همچون کپسول یا پتوی مخصوص خاموش کردن آتش در خانه داشته باشید.

– اجاق گاز را با شعله روشن رها نکنید حتی اگر غذا روی آن در حال پخت باشد.

– از قرار دادن اشیاء بر اجاق گاز خودداری کنید.

– هشدار دهنده آتش نصب کنید.

– در رختخواب سیگار نکشید.

– اگر در حین آشپزی روغن مشتعل گردد هرگز از آب برای خاموش کردن آن استفاده نکنید. بهترین کار، پتوی اطفای حریق یا استفاده از درپوش قابلمه می باشد.

– در هنگام آشپزی لباس آستین بلند نپوشید.

– از لوازم برقی ناقص که دارای سیم برق آن اشکال دارد استفاده نکنید، بعد از استفاده از وسیله برقی آن را از برق جدا کنید.

وسایل برقی را که به پریز برق وصل هستند را با پارچه نپوشانید، تلویزیون، یخچال، شوفاژ، بخاری برقی و فریزر از این موارد هستند.

– از آب برای خاموش کردن وسایل برقی آتش گرفته استفاده نکنید.

– وسایل برقی را با فاصله از دیوار قرار دهید.

– در صورت وقوع آتش سوزی با شماره آتش نشانی ۱۲۵ و ۱۱۲ امداد و نجات تماس بگیرید.

– در زمان اوج مصرف برق از وسیله های برقی استفاده نکنید.

– راه پله و پلکان اضطراری را همواره خلوت نگه دارید.

– هر ساله دودکش ها، شوفاژ ها و بخاری را چک کرده و نواقص را برطرف سازید.

– به اطراف شومینه طور حفاظتی نصب کنید.

– اسپری و مواد اشتعال زا را از اطراف اجاق گاز و وسایل برقی دور سازید.

– قبل از هر چیز شیر اصلی گاز را ببندید و برق را قطع کنید.

– برای خروج از آسانسور استفاده نکنید

 

راه‌های ورود به خانه خود را پیدا کنید

این یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی در خانه است که رعایت آن از ورود افراد سودجو به داخل منزل جلوگیری می کند. شما می‌توانید به راحتی منزل خود و اطراف آن را بررسی کنید و راه‌های ورودی و ضعف‌های امنیتی منزل خود را پیدا کنید، مخصوصاً اگر در یک خانه ویلایی زندگی می‌کنید. با شناخت این ضعف‌ها، می‌توانید در راستای برطرف کردن آنها بکوشید و با این کار مانع از ورود دزد به خانه خود شوید. ضعف‌های امنیتی در همه منازل مشاهده می‌شود و بر اساس داده‌های مراکز پلیس، سارقان کمتر سراغ خانه‌هایی می روند که از لحاظ امنیتی در سطح بالایی قرار داشته باشند، چرا که به اندازه کافی خانه‌هایی وجود دارند که از لحاظ امنیتی دارای مشکل هستند. با در نظر گرفتن این توصیه های ایمنی در منزل، می‌توانید به راحتی از ورود سارقان به منزل خود جلوگیری کنید.

 

توصیه‌های ایمنی در آشپزخانه

آشپزخانه یکی از خطرناک‌ترین محل‌های منزل به شمار می‌رود، و خیلی از نکات ایمنی در خانه مربوط به آشپزخانه و وسایل آن است. اولین نکته ایمنی در مورد آشپزخانه این مسئله است که وسایل قابل اشتعال را تا حد امکان از شعله آتش دور و منبع حرارت نگه دارید. در آشپزخانه وسایل قابل اشتعال زیادی مانند پرده، کاغذ و انواع وسایل پلاستیکی وجود دارد. به منظور حفظ ایمنی در خانه، لازم است که این وسایل را از منابع حرارت مانند شعله گاز، مایکروفر و توستر دور نگه دارید.

نکته دیگر این است که در صورتی که برای تمیز کردن آشپزخانه از محلول‌های شیمیایی استفاده می‌کنید، سعی کنید حتما از ماسک استفاده کرده و نکات ایمنی مربوط به این مواد شیمیایی را رعایت کنید. بعضی از توصیه های ایمنی در منزل جنبه عمومی‌تر دارد. به عنوان مثال وسایل تیز و برنده را نباید در هیچ‌جای منزل بدون محافظ قرار داد. این نکته را در آشپزخانه بیشتر رعایت کنید. برای حفظ ایمنی در خانه خود، سعی کنید محل مناسبی بای سیم کشی‌ها پیدا کنید، و سیم‌ها را در معرض شعله گاز و یا روی مایکروفر رها نکنید. این نکته را فراموش نکنید که در اطراف وسایل آشپزخانه فضای کافی برای گردش هوا و خنک شدن آنها باقی بگذارید.

 

توصیه‌های ایمنی در گاراژ و حیاط

توصیه های ایمنی در منزل، محدود به محیط داخلی منزل نمی‌شود، و باید نکاتی را در مورد فضای بیرونی منزل رعایت کرد. در مورد پارکینگ و گاراژ سعی کنید نکات ایمنی مربوط به سیم کشی را به بهترین شکا رعایت کنید تا مانع از اتصالی آنها و آتش سوزی شوید. در مورد حیاط نیز باید دقت نظر کافی را داشته باشید و راه‌های ورودی را به خوبی محافظت کرده و در صورت وجود مشکلات امنیتی آنها در اولین فرصت برطرف کنید.

سایر مقالات: بهترین دزدگیر برای باغ