نحوه سیم کشی اعلام حریق

نحوه سیم کشی اعلام حریق

سیستم اعلام حریق مکانیزمی از دستگاه ها و اجزای مختلف به هم پیوسته است که برای هشدار در مواقع اضطراری به ویژه آتش سوزی استفاده می شود تا با انجام اقدامات مناسب از کارکنان و عموم مردم محافظت کند.

سیستم اعلام حریق ترکیبی از اجزای مختلف مانند دتکتور دود، دتکتور حرارت، دتکتور مونوکسید کربن، دتکتور چند سنسور، شستی، صداگیر، زنگ، ماژول رله، تکرار کننده، اعلام کننده، پانل کنترل آتش و سایر تجهیزات امنیتی مرتبط و اختیاری طراحی شده است. 

کنترل پنل اعلام حریق مانند پردازشگر کامپیوتر عمل می کند،در صورت فشار دستی شستی یا خودکار، نشانگر وضعیت و اعلان وضعیت را به بیم دتکتور ها و آژیر های متصل ارسال می کند.

سیستم های اعلام حریق در کارخانه های صنعتی، ادارات، ساختمان های عمومی و امروزه حتی در منازل سیم کشی می شوند. انواع مختلفی از سیستم های اعلام حریق متعارف،اعلام حریق آدرس پذیر، هوشمند و بی سیم برای همین منظور مورد استفاده قرار می گیرند، یعنی در مواقع اضطراری، آژیرها برای هشدار دادن به افراد حاضر در محل از طریق خروج عمومی یا اضطراری عمل می کنند. هدف اصلی سیستم اعلام حریق حفاظت از مال، سلامت و زندگی فرد یا جامعه است.

یک سیستم کنترل حریق هوشمند نیز از طریق کنترل از راه دور از طریق کنترل پنل به آتش نشانی و پرسنل اورژانس مربوطه متصل می شود.

انواع سیسم کشی اعلام حریق با توجه به نوع سیستم اعلام حریق

اعلام حریق اولیه برای منزل

اعلام حریق اولیه می شود با سیم کشی خانه استفاده شود. یک دتکتور دود یا دتکتور حرارتی می تواند به سیم کشی قبلی خانه وصل شود یا سیم کشی جدید داشته باشد.در دیاگرام سیم کشی این نوع سیستم اعلام حریق، یک یا چند دتکتور گرما و دود با اتصال سیم برق (خط یا داغ)، خنثی، زمین و یک سیم متصل به دزدگیر در خانه نصب می شود.منبع اصلی 120 ولت AC (در ایالات متحده) و 230 ولت AC (در اتحادیه اروپا) است.

دتکتور ها را می توان مستقیماً به DB (برد توزیع) یا یک سیم کشی موجود مانند پریز متصل کرد.پس از نصب و اجرای اعلام حریق، باتری راگذاشته و کلید اصلی را روشن کنید تا بررسی کنید که آیا درست کار می کند یا خیر.

 

دیاگرام سیم کشی دتکتور حرارتی در خانه (AC)

نحوه سیم کشی اعلام حریق خانه

 

 

نحوه سیم کشی اعلام حریق متعارف

در سیستم های اعلام حریق متعارف، تمامی دستگاه ها مانند آشکارسازها، صداگیرها و شستی ها به جای سیم مشترک، از طریق سیم یا کابل جداگانه به صفحه کنترل پنل اعلام حریق متصل می شوند. به عبارت دیگر سر اول سیم به دتکتورها و سر دوم به کنترل پنل متصل می شود.

در یک سیستم اعلام حریق متعارف، دتکتورها، آژیر ها و شستی ها نصب می‌شوند و به زون‌های مختلفی مانند زون 1 برای زیرزمین، زون 2 برای طبقه همکف، مزون 3 برای طبقه اول و غیره تقسیم می‌شوند. به این ترتیب تشخیص دقیق آن آسان است.این کار موجب می شود منطقه تحت تأثیر اتاق کنترل، مدیریت ساختمان و آتش نشانی باشد. به عبارت دیگر، هرچه تعداد مناطق بیشتر باشد، مکان یابی جهت اجرا و محل آتش سوزی دقیق تر است.

باید توجه داشت که مکان دقیق حریق را نمی توان به راحتی در یک سیستم اعلام حریق متعارف در مقایسه با سیستم اعلام حریق آدرس پذیر پیدا کرد. زیرا کنترل پنل اعلام حریق به شما اجازه نمی‌دهد مکان دقیق هر دستگاه یا دستگاهی که راه‌اندازی شده است را مشخص کنید، اما فقط در مواقع اضطراری مکان منطقه را با متن، نشانگر لامپ یا هر دو نشان می‌دهد.

 

نحوه سیم کشی و لوله گذاری اعلام حریق متعارف

 

نحوه سیم کشی اعلام حریق آدرس پذیر

در یک سیستم اعلام حریق آدرس پذیر، تمامی دستگاه ها مانند دتکتورها، شستی ها و زنگ های هشدار در یک سیستم حلقه ای به کنترل پنل آدرس پذیر اعلام حریق متصل می شوند و هر دستگاه دارای یک آدرس (برای اطلاع از موقعیت خود) می باشد. به این ترتیب، پیدا کردن محل دقیق دستگاهی که در مدار متصل راه اندازی شده است بسیار آسان است.

ایده اصلی پشت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر این است که در صورت خطای اتصال کوتاه، تنها بخش کوچکی از سیستم تحت تأثیر قرار می‌گیرد در حالی که بقیه با کمک ماژول جداسازی متصل به حلقه به درستی کار می‌کنند. در یک حلقه، حداکثر 99 دستگاه ممکن است متصل شود و بسته به توانایی سیستم کنترل پنل اعلام حریق، تا 3.3 کیلومتر قابل گسترش است.

هدف اصلی سیستم اعلام حریق پذیر مانند سیستم اعلام حریق متعارف است که انتظار می رود اتصال سیم کشی و سوئیچ های DIP (بسته درون خطی دوگانه) برای یک آدرس یا مجموعه ای از آدرس که محل دقیق مولفه فعال شده را روی صفحه کنترل پنل اعلام حریق نشان می دهد. اعلام حریق آدرس پذیر در مقایسه با اعلام حریق متعارف دقیق‌ترین اما پرهزینه‌تر است، در حالی که هر دو در مقایسه با سیستم اعلام حریق هوشمند هوشمند نیستند که در صورت نقص، پیش هشدار یا آتش‌سوزی دلیل دقیق پشت دستگاه راه‌اندازی را نشان می‌دهند و به سرعت آنها را خاموش می‌کنند.

 

نحوه سیم کشی اعلام حریق آدرس پذیر

 

نحوه سیم کشی اعلام حریق هوشمند

در یک سیستم اعلام حریق هوشمند، هر دستگاه توانایی تجزیه و تحلیل محیط اطراف خود را دارد و با کنترل پنل مرکزی ارتباط برقرار می کند تا در صورت بروز خطا، آتش سوزی یا نیاز به تمیز کردن یا نگهداری برنامه ریزی شده دتکتورها، اقدامات بعدی را انجام دهد.

در مقایسه با سیستم های اعلام حریق سنتی، آنها فقط یک سیگنال اطلاعاتی را ارائه می دهند، یعنی مهم نیست که آتش سوزی باشد یا سایر عدم قطعیت ها مانند خطا، دما، ذرات دود یا فشار هوا و غیره، سیستم هشدار را فعال می کند که در نظر گرفته شده است. این اطلاعات گمراه کننده می تواند بر جوانب مختلفی مانند گزارش، حذف و غیره تأثیر بگذارد.

همانند سیستم اعلام حریق آدرس پذیر، دستگاه ها به صورت حلقه ای در سیستم هوشمند متصل می شوند که در سیستم های دو، چهار و هشت حلقه ای موجود است. یک حلقه را می توان تا 3.3 کیلومتر گسترش داد و تا 99 دستگاه (مانند صداگیر، آشکارساز و نقاط تماس) را می توان در یک حلقه متصل کرد. به این ترتیب، یک منطقه بزرگ را می توان با یک صفحه کنترل و نظارت کرد.

 

نحوه سیم کشی و لوله گذاری اعلام حریق هوشمند

هدف اصلی سیستم اعلام حریق هوشمند جلوگیری از وقوع آلارم های کاذب است که به دلیل سنسورهای دقیق بالا با سیستم کامپیوتری و الگوریتم های گنجانده شده نیاز به پیچیدگی بیشتری دارند. به این ترتیب، در مقایسه با سیستم‌های تشخیص حریق مرسوم و آدرس‌پذیر سنتی، پیچیده‌تر و گران‌تر است.

 

اعلام حریق بی سیم سیم کشی ندارد

در یک سیستم اعلام حریق بی سیم، تمام دتکتورها و دستگاه های مرتبط از راه دور از طریق ارتباط رادیویی به کنترل پنل به هم متصل می شوند.

در سیستم اعلام حریق بی سیم، یک سیگنال رادیویی از دتکتورها (مانند آشکارساز حرارت) یا شستی به سیستم اعلام حریق مرکزی ارسال می شود تا مدار هشدار را فعال کند.

از آنجایی که سیستم تشخیص حریق بی سیم به دلیل هزینه های کارگری و سیم کشی کابل با نصب سریع و بدون خاموش کردن مناطق ساختمان برای ساعت ها هزینه کمتری دارد، اما سخت افزار در صورت تعویض و نگهداری باتری ها بسیار گران تر است.

 

نحوه اجرای سیستم اعلام حریق بیسیم

 

 

شرکت فراحفاظ آموت شرکت اعلام و اطفا حریق با بیش از 8 سال سابقه در زمینه فروش، پخش و اجرای پروژه های سیستم حفاظتی و امنیتی (پروژه سیستم اعلام سرقت، سیستم اعلام حریق، سیستم اطفاء حریق، نصب دوربین مداربسته) نمایندگی اختصاصی در این صنعت با حضور متخصصان حرفه ای و تیم پشتیبانی، محصولاتی را به مشتریان خود معرفی می کند که خدماتی از قبیل قابلیت اطمینان و کاربری، دارای اینترفیس کاربر، سهولت استفاده و نصب، طراحی خارجی منحصر به فرد، پشتیبانی مستند و محلی سازی و ترجمه مستندات را داشته باشد.جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

منبع