زون بندی اعلام حریق

زون بندی اعلام حریق

زون بندی اعلام حریق یک منطقه آتش نشانی است. ساختمان ها به مناطق آتش نشانی تقسیم می شوند و کنترل پنل اعلام حریق، در صورت نصب صحیح، به آتش نشانان نشان می دهد که کدام منطقه آتش گرفته است. برای آتش سوزی، محفظه های مختلف یک ساختمان، ساختمان های تقریبا مجزا هستند، با دیوارهای آتش مشترک بین ساختمان ها. مناطق نشان داده شده در پانل اعلام حریق به این مناطق حریق مرتبط هستند.

به طور کلی یک ساختمان به محفظه های کوچکتر تقسیم می شود تا آتش نشانان بتوانند در سریع ترین زمان ممکن محل آتش سوزی را پیدا کنند.

حتی اگر سیستم اعلام حریق آدرس پذیر باشد، باز هم داشتن یک نشانگر جداگانه در یک نگاه از محل آتش سوزی مفید است. به این محفظه های یک ساختمان، زون های تشخیص می گویند که باید معیارهای زیر را رعایت کنند.

 

هدف از طراحی زون بندی اعلام حریق

هدف اصلی طرح منطقه اعلام حریق یک کسب و کار، ارائه کمک در صورت وقوع یک حادثه اضطراری مرتبط با آتش سوزی است. در این شرایط، افراد داخل ساختمان و همچنین اورژانس نیاز به دسترسی سریع به اطلاعات جهت گیری خواهند داشت. این طرح شامل نقشه ای از ساختمان به همراه مناطق مشخص شده برای نشان دادن مناطق اعلام حریق و سایر مکان هایی است که ممکن است در طول تخلیه مرتبط باشند.

 

طراحی زون بندی اعلام حریق چیست؟

زون بندی اعلام حریق طرحی از ساختمان شما است که مناطق تشخیص حریق را برجسته می کند. جایی که اعلام حریق نصب می شود. هدف اصلی یک زون بندی این است که بتواند فوراً محل وقوع آتش سوزی احتمالی را شناسایی کند.

یک Zone Plan طرح ساختمان را نشان می دهد و به وضوح مناطق مختلف اعلام حریق را برای کمک به تخلیه در شرایط اضطراری برجسته می کند.

طراحی زون بندی اعلام حریق شما باید شامل موارد زیر باشد:

نام ساختمان و طبقات؛

مسیر فرار و خروجی های نهایی؛

مناطق گردش خون؛

پانل زنگ هشدار و مکان تکرار کننده (یک طرح در هر مکان مورد نیاز است)؛ و

جهت گیری صحیح "شما اینجا هستید".

یا به سادگی با تیم ما با شماره 09198817991 تماس بگیرید تا در مورد نیازهای خود صحبت کنید.

 

به طور خاص، یک برنامه موثر زون بندی شامل موارد زیر خواهد بود:

سطوح مختلف ساختمان

خروجی هایی که به یک مکان امن باز می شوند و مسیرهایی که به آنها می رسند - اغلب به عنوان راه های فرار و خروجی های آتش نشانی می شوند.

نواحی گردشی که افراد می توانند برای جابجایی از مکانی به مکان دیگر در ساختمان استفاده کنند، این مناطق شامل آسانسورها، پله ها و راهروها می شود.

یک علامت "شما اینجا هستید" تا هرکسی که نیاز به استفاده از این طرح دارد بداند نسبت به جایی که زنگ هشدار می‌زند کجاست.

اگرچه اطلاعات اضافی مهم نیست، گنجاندن موارد زیر می تواند مفید باشد:

یک شماره تلفن برای مرکز دریافت کننده زنگ تا قبل از انجام آزمایش سیستم با آنها تماس بگیرید

تأییدیه که زنگ نظارت است یا نیست

طرح منطقه آتش نشانی باید با جهت گیری ساختمان مطابقت داشته باشد. بنابراین، اگر یک راهرو در سمت راست پلان قرار دارد، باید در سمت راست علامت "شما اینجا هستید" در طرح منطقه باشد.

به یاد داشته باشید، جزئیات زیاد مفید است، اما مهم است که در نظر داشته باشید که نقشه برای افرادی که به ندرت از آن استفاده می کنند چگونه به نظر می رسد. اگر چیدمان به هم ریخته شود ممکن است افراد را در شرایط اضطراری گیج کند. مطمئن شوید که واضح و خواندنی آن آسان است، تا هر کسی بتواند در یک نگاه آنچه را که نیاز دارد بیابد.

 

زون یا مناطق تشخیص

یک منطقه تشخیص نباید بیش از 1 طبقه را پوشش دهد، مگر اینکه مساحت کل کف کمتر از 300 متر مربع باشد. فضاهای خالی در همان محفظه آتش باید در همان منطقه طبقه گنجانده شود.

حداکثر مساحت کف یک منطقه نباید بیشتر از 2000 متر مربع باشد، به جز برخی از مناطق با پلان باز بزرگ که فقط نقاط تماس دستی را در خود جای داده اند، که می تواند تا 10000 متر مربع افزایش یابد.

حداکثر فاصله جستجو برای آتش نشانان برای دیدن جایگاه آتش در یک منطقه نباید از 60 متر تجاوز کند، با این فرض که مسیر طی شده بدترین گزینه ممکن است.

سازه های عمودی مانند راه پله ها، چاه های llft و غیره باید به عنوان مناطق مجزا در نظر گرفته شوند. یک نقطه تماس دستی در یک راه پله باید به منطقه مرتبط با آن طبقه متصل شود و در حالت ایده آل در سمت محل اقامت خروجی راهرو نصب شود. سنسورهای خودکار روی راه پله به عنوان بخشی از منطقه تشخیص راه پله باقی می مانند.

 

زون یا مناطق هشدار

یک منطقه هشدار به وضوح در استاندارد تعریف شده است، اما به طور کلی منطقه ای از ساختمان است که با مرزهای محفظه آتش مطابقت دارد.

برای اطمینان از اینکه پیام های هشدار و تخلیه از مناطق مجاور شنیده نمی شود، باید فاصله ای مناسب بین این مناطق هشدار وجود داشته باشد. تنها معیار دیگر این است که یک منطقه هشدار ممکن است از تعدادی منطقه تشخیص تشکیل شده باشد اما برعکس نه.

 

مناطق هشدار تنها زمانی مورد نیاز است که تخلیه مرحله‌ای یا مرحله‌ای مورد نیاز باشد. بنابراین مهم است که مراقب باشید که فقط یک پیام در هر زمان شنیده شود، به ویژه در جایی که دو منطقه هشدار متصل هستند.

 

ضرورت طراحی زون بندی اعلام حریق

اگر سرویس آتش نشانی محلی شما برای بازرسی از ملک شما بازدید کرد و شما یک نقشه زون بندی اعلام حریق در نزدیک پانل های کنترل و تکرار کننده اعلام حریق خود نداشتید، به دلیل نادیده گرفتن استانداردهای ایمنی آتش نشانی می شوید.

این یک عدم انطباق با استاندارد بریتانیا برای طراحی، نصب، راه اندازی و نگهداری سیستم های اعلام حریق در اماکن غیر خانگی تلقی می شود.

 

آیا به زون یا طرح منطقه اعلام حریق نیاز دارم؟

بله، اگر ساختمان شما دارای اعلام حریق است، باید در حین نصب سیستم، نقشه منطقه ای برای همراهی با آن تهیه شود. در صورت بازدید از سازمان آتش نشانی، آنها ملک شما را از نظر انطباق بازرسی می کنند و بدون طرح منطقه اعلام حریق نزدیک به تجهیزات، خواه یک پنل تکرار کننده یا یک رابط کنترل زنگ هشدار باشد، مغایر با BS 5839- تلقی می شود. استاندارد 1:2017. حتی در کوچکترین هشدارهای حریق در اماکن غیر خانگی، باید طرحی به وضوح نمایش داده شود تا ساختمان ایمن و سازگار باشد.

استانداردها برای اطمینان از اینکه مردم می توانند در مواقع اضطراری به سرعت راه خود را پیدا کنند، خواه کارکنانی باشند که سعی در ترک آن دارند و یا خدمه آتش نشانی که سعی در شناسایی محل آتش سوزی دارند. پنل موجود در کسب و کار شما احتمالا حاوی اطلاعات مرتبطی است، اما بدون یک برنامه جامع، در صورت وقوع آتش سوزی ممکن است زمان گرانبهایی از دست برود.

 

هر چند وقت یکبار باید یک طرح منطقه ای به روز شود؟

یک طرح زون اعلام حریق باید به طور مرتب به روز شود تا دقیق بماند. بررسی کنید که توضیحات مختلف هنوز درست هستند و هر گونه اطلاعات مرتبط جدید را اضافه کنید تا طرح به طرح ساختمان وفادار بماند. اگر شماره اتاق‌ها یا مکان‌های آشکارسازهای جداگانه را وارد کرده‌اید، اینها نیز باید تأیید شوند.

نگه داشتن چند نسخه اضافی پس از اتمام هر به‌روزرسانی نیز می‌تواند مفید باشد، زیرا می‌توانید آنها را در اختیار خدمه آتش‌نشانی قرار دهید تا به آنها کمک کنند تا در اطراف ساختمان حرکت کنند.

سایر مقالات: دتکتور اعلام حریق چیست

قیمت سیستم اعلام حریق

آموت