آمار حریق در ایران

آمار حریق در ایران

 با توجه به وقوع آتش سوزی به صورت ناگهانی و خسارت جانی و مالی نصب اعلان حریق و اطفاء حریق امروزه تبدیل به یک استاندار آتش نشانی برای ساختمان ها شده و پیمانکاران نمیتوانند بدون نصب سیستم اعلام حریق مجوز پایان کار را بگیرند.

 

آمار حریق در ایران

 

برخی از آمار حریق در ایران

انفجار خجیر

ظهر ۲۵ ژوئن ۲۰۲۰، انفجاری در مجتمع نظامی پارچین رخ داد. در همان ساعت نیمی از شهر شیراز دچار قطعی برق شد. مقامات ایرانی انفجار در پارچین را حادثه ذخیره‌سازی گاز اعلام کردند؛ و علت قطع برق در شیراز را انفجار در نیروگاه بیان کردند که باعث خاموشی شده‌است.تحلیلگر غربی اظهار داشت: این انفجار در پارچین در یک انبار موشک رخ داده‌است که کار فناوری پنهان هسته ای آن نیز انجام شده‌است.

یک تحلیلگر غربی ادعا کرد که انفجار در پارچین ناشی از حمله سایبری اسرائیل بوده‌است.در حالی که یک فرمانده ارشد ایرانی گفته‌است که نمی‌تواند اظهار نظر کند که آیا این انفجار یک حمله سایبری بوده‌است تا زمانی که نتیجه ای در این باره حاصل نشده باشد.روزنامه کویتی الجریده با استناد به یک منبع ارشد ناشناس، گزارش داد که این تأسیسات در یک حمله هواپیمای جنگنده‌های مخفی اسرائیلی F-35 اسرائیل نابود شده‌است.منبع بهتری نیاز است

در ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۰، مقامات آمریکایی و اسرائیلی در حال صحبت با نیویورک تایمز گفتند که آنها هیچ ارتباطی با انفجار در پارچین ندارند.

 

انفجار در خیابان شریعتی تهران

در ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۰، انفجاری در مرکز بهداشت سینا اطهر در پایتخت تهران رخ داد که ۱۹ نفر از جمله ۱۵ زن و ۴ مرد کشته شدند. به گفته معاون شهردار تهران این انفجار در اثر نشت مخازن گاز پزشکی در ساختمان ایجاد شده‌است.

در همان روز، یک بمب کنار جاده ای دو خودروی سپاه پاسداران در جنوب شرقی ایران را هدف قرار داد و یک پاسدار زخمی شد. به گفته یک نماینده پارلمان ایران، گروه اهل سنت جیش العدل مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

 

انفجار تأسیسات غنی سازی هسته‌ای نطنز

در ۲ ژوئیه سال ۲۰۲۰، یک انفجار بزرگترین تأسیسات غنی سازی هسته‌ای ایران در شهر نطنز را لرزاند.بیشتر قسمتهای زیر زمینی این مرکز با سانتریفیوژهای پیشرفته استفاده شده برای غنی‌سازی اورانیوم از بین رفته‌است. تحلیلگران غربی گفتند که این انفجار یک یا دو سال برنامه هسته ای ایران را به عقب بازگرداند، ایران آسیب جدی به تأسیسات خود رد کرد.

 

انفجارهای خوزستان

در ۴ ژوئیه ۲۰۲۰، انفجاری در نیروگاه شهید مدحج زرگان در شهر اهواز رخ داد. در همین حال ۷۰ نفر بر اثر نشت گاز کلر در مرکز پتروشیمی کارون در شهرستان ماهشهر، در نزدیکی اهواز زخمی شدند.

 

انفجار باقرشهر

در ۷ ژوئیه سال ۲۰۲۰، در پی انفجار داخل یک کارخانه اکسیژن در شهر باقرشهر، واقع در جنوب پایتخت تهران، ۲ نفر کشته و ۳ نفر دیگر زخمی شدند. خبرگزاری دولتی ایران اعلام کرد: «خطای انسانی» عامل این انفجار بوده‌است.

 

انفجار در غرب تهران

در ۹ ژوئیه سال ۲۰۲۰، یک انفجار در غرب تهران گزارش شد. مقامات ایرانی این انفجار را تکذیب کردند که رخ داده‌است، اما بیان کردند که برق در منطقه قطع شده‌است.

به گفته تحلیلگران غربی این انفجار به یک انبار / موشکی متعلق به سپاه پاسداران رسید. تحلیلگران در گفتگو با نیویورک تایمز می گویند که این انفجار به منطقه ای با امکانات زیرزمینی مرتبط بوده‌است که مربوط به تحقیقات تسلیحات شیمیایی و یک سایت تولید نظامی ناشناس است. یک مقام اطلاعاتی به نیویورک تایمز گفت اسرائیل احتمالاً پشت این انفجار بوده‌است.

در ۱۱ ژوئیه سال ۲۰۲۰، یک انفجار گاز یک ساختمان مسکونی در تهران را لرزاند و یک نفر را مجروح کرد.

 

انفجار کارخانه پتروشیمی ماهشهر

در ۱۲ ژوئیه سال ۲۰۲۰، انفجاری در کارخانه پتروشیمی تندگویان در جنوب غربی ایران رخ داد، مقامات ایرانی گفتند که این انفجار به دلیل هوای گرم رخ داده‌است.

 

انفجار مشهد

در ۱۳ ژوئیه سال ۲۰۲۰، یک انفجار در یک مجتمع صنعتی در نزدیکی شمال شرقی شهر مشهد رخ داد. رسانه‌های دولتی ایران اعلام کردند که این انفجار هنگامی رخ داد که یک مخزن ذخیره میعانات گازی منفجر شد و پلیس در حال بررسی علت این امر بود.

 

آتش‌سوزی در بندر بوشهر

در تاریخ ۱۵ ژوئیه سال ۲۰۲۰، خبرگزاری دولتی ایران گزارش داد که حداقل هفت کشتی در بندر بوشهر سوخت بدون اینکه دلیل این حادثه را اعلام کنند.

مرجع:ویکی پدیا

 

عوامل آتش سوزی ساختمان های مسکونی 

 

استفاده از شمع به عنوان روشنایی

پوشیدن لباس نامناسب و موی بلند هنگام پختن غذا

بخاری غیر استاندارد

کشیدن سیگار و قلیان

استفاده از نوار چسب و ترمینال به تعداد زیاد

استفاده از شعله باز

اجاق گاز نامناسب

آتش بازی کودک و نوجوان

صدمه دیدن عایق سیم برق

پختن غذا بدون حضور افراد

 

سایر مطالب: اصول ایمنی حریق