راه های پیشگیری و جلوگیری از حریق در خانه یا محل کار

راه های پیشگیری و جلوگیری از حریق در خانه یا محل کار

مقدمه

ایمن سازی ساختمان ها در برابر آتش که احتمال وقوع آن در خانه و محل کار بالاست بسیار مهم و ضروری است. با توجه به وقوع آتش سوزی به صورت ناگهانی و خسارت جانی و مالی نصب سیستم اعلام حریق و اطفا حریق امروزه تبدیل به یک استاندار آتش نشانی برای ساختمان ها شده و پیمانکاران نمیتوانند بدون نصب سیستم اعلام حریق مجوز پایان کار را بگیرند.

 

عوامل مهم آتش سوزی منازل با توجه به آمار آتش نشانی

استفاده از شمع به عنوان روشنایی، پوشیدن لباس نامناسب و موی بلند هنگام پختن غذا، بخاری غیر استاندارد، کشیدن سیگار و قلیان، استفاده از نوار چسب و ترمینال به تعداد زیاد، استفاده از شعله باز، اجاق گاز نامناسب، آتش بازی کودک و نوجوان، صدمه دیدن عایق سیم برق، پختن غذا بدون حضور افراد بیشترین عامل آتش سوزی در سایت آتش نشانی اعلام شده.

نکات مهم جهت پیشگیری و جلوگیری از حریق

نصب سیستم اعلام حریق

یک سیستم اعلام حریق مجموعه ای از تجهیزات اعلام حریق نظیر دتکتور دود، حرارت، شعله و گاز است که برای تشخیص علائم حریق و هشدار دادن از طریق آژیرها و فلاشرها استفاده می شود. طراحی، اجرا و استفاده درست از سیستم اعلام حریق، می تواند جلوی بسیاری از خطرات جانی و مالی را بگیرد. اما شاید برای شما جالب باشد دانستن این مطلب که با توجه به اهمیت بالای سیستم های اعلام حریق در پروژه های صنعتی و ساختمانی، اما متاسفانه بیش از 90درصد پروژه های سیستم های اعلام حریقی که در کشور کار می شوند، نهایت پس از چند ماه خاموش و بلا استفاده می شوند.

راه های پیشگیری از حریق

 

نصب سیستم اعلام حریق

همچنین امروزه از سیستم های اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارت های ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم ها استفاده می شود تا حدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود.

 

انواع سیستم اعلام حریق

استفاده از دتکتور گاز خانگی

دتکتور گاز وسیله‌ای است که وجود گازهای قابل اشتعال و سمی در فضا را شناسایی می‌کند. این وسیله جزء تجهیزات ایمنی در ساختمان‌ها و مراکز صنعتی است که به کمک آن می‌توان نشت گاز را به سرعت تشخیص داد. دتکتور گاز غلظت غیرعادی گاز را به سرعت تشخیص داده و بلافاصله به سیستم‌های کنترلی اعلام می‌کند. دتکتورهای گاز دارای استانداردها و گواهینامه‌های مختلف از سازمان‌های صدور گواهینامه صنعت می‌باشند.

در دتکتورهای هوشمند گازی، تغییرات چگالی گاز توسط مبدل به جریان ۲ الی ۲۰ میلی‌آمپری تبدیل می‌شود و با یک کابل سه سیمه به منظور اندازه‌گیری و کنترل به مرکز اصلی ارسال می‌گردد. سنسور نشت گاز با مانیتورینگ گازهای خطرناک، اکسیدکننده، سمی و قابل انفجار سیستم‌های اعلان را مطلع می‌کند تا به‌وسیله‌ی دستگاه‌های اطلاع‌رسان سمعی، بصری و در بعضی از مواقع ویبراتور و یا لرزاننده، افراد را مطلع کنند. سیستم‌هایی با دتکتور اعلام حریق گازی هوشمند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند بعد از تشخیص خطر، به سیستم‌های تهویه متصل شوند. البته در صورت زیاد بودن میزان غلظت گازهای پخش‌شده در محیط، آژیر خطر به صدا درمی‌آید. انواع سنسور نشت گاز با توجه به تکنولوژی به کار رفته جهت شناسایی گازها، عبارتند از:

• دتکتور گازی با تکنولوژی مادون قرمز (IR)

• سنسورهای کاتالیستی

• دتکتوز گازی الکتروشیمیایی

 

نکات ایمنی جلوگیری از حریق

اکسیژن، گرما و مواد سوختنی سه عنصر مهم حریق هستند. جهت پیشگیری یا اطفای حریق باید یکی از این عناصر تشکیل دهنده آتش را از حادثه حذف کنیم.
در صورت داشتن دستگاه های برقی به میزان گرما و داغی آن توجه کنید
در صورت داشتن دستمال و پارچه های روغنی آن ها را در فضای دور نگهداری کنید
آلاینده های مثل روغن،گریس،گازوئیل، بنزین از منزل یا محل کار دور باشند
مکان های خطرناک آتش گیر و گرمازا شناسایی شده و منابع آتش سوزی دور نگهداری شود
از کپسول آتش نشانی استفاده شود
در محل کار یا رختخواب سیگار نکشید
کپی از مدارک مهم و نگهداری در فضای امن
خرید بیمه آتشسوزی منازل
بازرسی سالانه وسایل گرمایشی خانه
خاموش کردن فر یا اجاقگاز
ترک نکردن آشپزخانه در زمان پخت و پز
بررسی کابلهای اتصال
نگهداری صحیح مواد اشتعالزا
وجود مونوکسید کربن در خانه را چک کنید
نصب سیستم اعلام حریق و اطفا حریق در منزل یا محل کار

 

نکات ایمنی در خانه برای پیشگیری از حریق

 

نتیجه گیری

سالانه آتش سوزی های زیادی فقط با یک جریقه کوچک در خانه یا صنایع کاری رخ می دهد و هزینه های بسیار سنگینی برای کارفرما یا صاحب کار به بار می آورد. بنابراین رعایت اصول ایمنی و نصب سیستم اعلام حریق جهت هشدار قبل حریق می تواند با درصد بالایی اموجب پیشگیری و جلوگیری از حریق شود.

شرکت آموت با بیش از 8 سال سابقه در زمینه فروش،پخش و اجرای پروژه های سیستم حفاظتی و امنیتی(پروژه سیستم اعلام سرقت،سیستم اعلام حریق، سیستم اطفاء حریق)،شرکت اعلام حریق و نمایندگی اختصاصی در این صنعت با حضور متخصصان حرفه ای و تیم پشتیبانی، محصولاتی را به مشتریان خود معرفی می کند که خدماتی از قبیل قابلیت اطمینان و کاربری، دارای اینترفیس کاربر، سهولت استفاده و نصب، طراحی خارجی منحصر به فرد، پشتیبانی مستند و محلی سازی و ترجمه مستندات را داشته باشد.

قیمت سیستم اعلام حریق

آموت