بررسی انواع دتکتور های اعلام حریق

بررسی انواع دتکتور های اعلام حریق

دتکتور اعلام حریق به عنوان اولین بخش فعال سیستم اعلام حریق وظیفه تشخیص دود یا حرارت را در مکان نصب شده دارند تا سیگنال علائم حریق را به کنترل پنل ارسال کنند.دتکتور اعلام حریق با توجه به مکان و نوع استفاده از آن انواع مختلفی دارد. دتکتور دودی، دتکتور خطی، دتکتور چند سنسوری، دتکتور مونواکسید کربن و ... از انواع دسته بندی دتکتور را دارند که وظیفه تشخیص درست علائم حریق را بر عهده دارند.

تمامی این دتکتور ها به کنترل پنل مرکزی متصل هستند تا سیگنال های مورد نظر را به این بخش جهت فعال کردن آژیرفلاشر ارسال کنند.

 

انواع دتکتور اعلام حریق

دتکتور حرارتی

دتکتور دودی

دتکتور مونواکسید کربن

دتکتور ترکیبی یا چند سنسوری

دتکتور دستی

 

دتکتور حرارتی

یک دتکتور بر اساس دمای ثابت کار می کند، که اگر از این مقدار ئما فراتر رقت، آژیر فلاشر فعال شود. یا بر اساس نرخ تغییر دما کار می کند. دتکتور حرارتی مانند فیوز الکتریکی کار می کند. این دتکتورها حاوی یک آلیاژ یوتکتیک است که با رسیدن به دمای معینی حساس به حرارت می شود و آلیاژ آن از جامد به مایع تبدیل می شود و باعث ایجاد زنگ هشدار می شود.

 

انواع دتکتور حرارتی

دتکتور حرارتی ثابت

در این دتکتور یک دمای مشخصی را به صورت پیش فرض تعریف می کنند. تا با افزایش دما از آن حد تعریف شده سیستم اعلام حریق فعال شود.

در صورت افزایش دما کلید تعبیه شده در این دتکتور خم می شود  و کلید قطع شده و ارسال هشدار صورت می گیرد.از دتکتور ثابت در آشپزخانه، آژمایشگاه و ... که تغییر دمای ناگهانی داریم استفاده می شود.

این دتکتور از لحاظ کیفیت کاملا محصول قابل اعتماد، کم هزینه و ضریب خطای کمتری را دارد.

 

دتکتور حرارتی افزایشی

این نوع دتکتور به افزایش ناگهانی دما حساسیت دارد و در صورت افزایش ناگهانی دما سیگنال حریق را به کنترل پنل اعلام ح-ریق ارسال می کند.دو عامل افزایش دما و مدت زمان در این دتکتور بسیار مهم است.در صورت افزایش دما عایق بین دو سیم تعبیه شده در این دتکتور از بین رفته و این دو سیم بهم وصل شده و جریان برق صورت می گیرد. و موجب فعال شدن سیستم اعلام حریق می شود.سرعت عملکرد این دتکتور بسیار بالاست و مانند دتکتور حرارتی ثابت نیز کم هزینه و ضریب خطای پایینی دارد.

 

دتکتور دودی اعلام حریق

دتکتور دودی اعلام حریق از معروفترین و پرمصرف ترین نوع دتکتورهای اتوماتیک در مصارف و فضاهای معمولی که گرد و غبار معمولی دارند  مانند خانه،مغازه،فروشگاه،کتابخانه، اتاق، مسجد، راهروها و ....  می باشد. دتکتور حرارتی امکان استفاده در فضاهای مرطوب مانند آشپزخانه، پارکینگ و .. را ندارند. این نوع دتکتور ها نسبت به دتکتور حرارتی قیمت پایین تر و عملکرد سرعی دارد ولی ضریب تشخیص خطا در این دتکتور بالاتر از دتکتور حرارتی است.

 

انواع دتکتور دودی

دتکتور یونیزاسیون

دتکتور یونیزاسیون دارای دو محفظه است که برای جبران تغییرات دما، رطوبت یا فشار محیط استفاده می شود. محفظه دوم حاوی یک منبع رادیو اکتیو،معمولا ذره آلفاس که هوای عبوری از محفظه را که در آن دتکتور نور جریانی بین دو الکترون دارد را یونیزه می کند. هنگامی که دود وارد محفظه می شود جریان کاهش می یابد، افت در جریان برای شروع زنگ هشدار استفاده می شود.

 

دتکتور فتوالکتریک

این دتکتور با اثر تیندال عمل می کند. یک فتوسل و منبع نور توسط یک محفظه تاریک از یکدیگر جدا می شوند طوری که منبع نور روی فتوسل نمی افتد، عبور دود به داخل محفظه باعث می شود نور منبع پراکنده شده و بر روسی فتوسل بیفتد. خروجی فتوسل برای شروع زنگ هشدار استفاده می شود.

 

بیم دتکتور

در بیم دتکتور نور دود با یک پرتور نور بین نور و فتوسل تداخل می کند. فتوسل میزان نور دریافتی را اندازه گیری می کند، تغییر در خروجی فتوسل برای شروع زنگ هشدار استفاده می شود. این نوع تشخیص برای محافظت مناطق بزرگ، با منبع نور و فتوسل در فاصله ای از هم استفاده می شود.

 

دتکتور مونواکسید کربن

از این دتکتور برای نشان دادن وقوع آتش سوزی با سنجش سطح مونواکسید کربن در هوا استفاده می شود. م.ن.اکسید کربن گازی سمی است که در اثر احتراق تولید می شود. دتکتور مونواکسید کربن یک سلول الکتروشیمیایی دارد که مونواکسید کربن را حس می کند. اما دود یا سایر محصولات احتراق را حس نمی کند.

 

دتکتور ترکیبی نوری و حرارتی

دتکتورهای چند سنسوری، ورودی های حسگرهای نوری و حرارتی را ترکیب می کند و با استفاده از الگوریتم های پیچیده ای که در مدار دتکتور تعبیه شده است آن ها را پردازش می کند.

وقتی که توسط کنترل پنل بررسی می شود، دتکتورها مقداری را بر اساس پاسخ های ترکیبی از هر دو حسگر نوری و حرارتی برمی گرداند. این دتکتور ها به گونه ای طراحی شده اند که طیف وسیعی از آتش سوزی ها حساس باشند.

 

دتکتور دستی

دتکتور دستی دستگاهی است که پرسنل را قادر می سازد تا با شکستن عنصر شکننده، زنگ هشدار را به صدا در آورد.