سیستم کنترل تردد چیست

سیستم کنترل تردد چیست

کنترل تردد یا اکسس کنترل چیست؟

کنترل تردد و یا اکسس کنترل ( Access Control ) یکی از تکنولوژی های روز دنیا در صنعت کنترل تردد اشخاص و اشیاء می باشد. این تکنولوژی برای کنترل دسترسی ها و رفت و آمدها بدون استفاده از نیروی انسانی، سخت افزارهای کنترل دسترسی مانند دستگاه اکسس کنترل، قفل برقی، گیت کنترل تردد و غیره و همچنین نرم افزارهای کنترل تردد را در اختیار مدیران مجموعه ها و اماکن قرار داده است.

 

مفهوم کنترل تردد ( اکسس کنترل)

سیستم کنترل تردد یا همان اکسس کنترل به معنی اجازه ورود یا عدم ورود به یک شخص یا گروهی از افراد بر اساس زمان بندی مشخص به یک مکان خاص می باشد. به عبارتی ساده تر یعنی این که چه شخص یا گروهی، در چه زمانی می تواند به چه مکان هایی دسترسی داشته باشد و از چه وسایلی استفاده کند. همین امر ضریب امنیت را به شکل قابل توجهی بالا می برد.

 

کاربرد سیستم کنترل تردد

سیستم کنترل تردد از مجموعه ساز و کارهای امنیتی است که مشخص می کند چه کسی و یا چه اشخاصی مجوز ورود یا خروج دارند؟ محل های مجاز ورود و خروج این شخص یا این اشخاص کجاهاست؟ این فرد یا افراد در چه زمان هایی اجازه تردد دارند؟ و از چه گذرگاه هایی مجوز عبور و مرور دارند؟ این شخص یا اشخاص اجازه استفاده از چه وسیله و یا وسایلی دارند؟

کنترل دسترسی برای محدود کردن دسترسی افراد به اموال، ساختمان و یا یک اتاق خاص است و همان طور که از ساز و کار آن مشخص است هدف نهایی سیستم کنترل تردد افزایش امنیت مکان، اموال و اطلاعات است که موجب حفظ سرمایه و افزایش بهره وری می شود.

 

نرم افزار کنترل تردد

با توجه به آن که مدیریت رفت و آمد کارکنان و میهمانان در یک مجموعه بایستی سازمان یافته باشد و تحت کنترل بخش های مدیریتی مانند بخش حراست و کارگزینی آن مجموعه قرار بگیرد، به همین جهت نرم افزارها و سخت افزارهای کنترل دسترسی با هدف تأمین ایجاد یکپارچگی بین خواسته های این بخش ها طراحی شده است.

به علت تعداد بالای تردد و رفت و آمد در برخی از مکان ها و مجموعه ها مانند ادارات، دانشگاه ها، بیمارستان ها، مجتمع های بزرگ و … سیستم کنترل دسترسی برای آسان شدن کنترل رفت و آمد کاربران امکانات ویژه ای را در نظر گرفته است.

نرم افزار کنترل دسترسی به همراه دستگاه اکسس کنترل و ملزومات ویژه همراه با آن به مدیران مجموعه ها کمک می کند تا تردد و ورود و خروج افراد را در مکان های خاص و مهم کنترل نمایند. همچنین این نرم افزار امکان ایجاد دسترسی مجاز و محدودیت در ورود و خروج را برای مدیران فراهم می کند.

به وسیله نرم افزار اکسس کنترل برای هر شخصی می توان محدوده زمانی مشخصی جهت تردد و ورود و خروج وی مشخص نمود. به این صورت که اگر فرد مورد نظر در زمان های غیر مجاز قصد تردد داشته باشد، دستگاه کنترل تردد از ورود و خروج آن شخص جلوگیری می کند. همچنین می توان بر حسب نیاز چندین محدوده زمانی برای یک کاربر تعریف نمود و به هر یک از آن ها محدوده زمانی خاصی را اختصاص داد.

اگر مدیر یک مجموعه ای تمایل به تردد فرد خاصی نداشته باشد، بوسیله نرم افزار کنترل دسترسی می تواند تگ (tag) آن شخص را غیر فعال کند و در هر زمان که نیاز بود و یا تمایل داشت به حالت فعال برگرداند.

یکی از کاربردی ترین امکان نرم افزار کنترل دسترسی قابلیت گزارش گیری آن است. برای دریافت گزارش می بایست سیستم اکسس کنترل را توسط پورت و کابل شبکه به کامپیوتر وصل نمود و یا داده ها و اطلاعات تردد را بر روی یک فلش ذخیره کرد و به وسیله نرم افزار گزارشات مورد نظر را تنظیم و دریافت نمود.

در این نرم افزار می توان برای هر فرد با توجه به فیلدهای مورد نظر اطلاعاتی از جمله نام کاربری، رمز عبور، شماره تماس، شماره پرسنلی و غیره تعریف نمود.

مدیریت دسترسی و امکان مانیتورینگ درب ‌ها، اتاق‌ های فنی و سایر مکان‌ های خاص و همچنین اخذ تدابیر مناسب در موقعیت ‌های دسترسی غیر مجاز، ضرورت استفاده از یک سیستم یکپارچه‌ کنترل دسترسی را در ساختمان ‌ها و مجتمع ‌های چند منظوره بیشتر نمایان می کند.

 

مشخصات و اجزا سیستم کنترل تردد

انواع بخش های دستگاه های کنترل تردد دزدگیر پارادوکس PARADOX کانادا

اگر بخواهیم به طور کلی یک سیستم اکسس کنترل را ترسیم کنیم آن را به سه بخش تقسیم می کنیم.

دستگاه های اکسس کنترل وروردی، نرم افزار کنترل تردد، دستگاه های اکسس کنترل خروجی

 

ورودی سیتم کنترل تردد

نحوه کار سیستم کنترل تردد دسترسی به این صورت است که اطلاعات و داده های تردد افراد از طریق دستگاه های کنترل تردد ورودی مانند دستگاه های اکسس کنترل اثر انگشتی و یا اکسس کنترل کارتی ثبت و ضبط می شود.

 

سیستم کنترل تردد بیومتریک- اثر انگشت و تشخیص چهره

به طور مثال در این مرحله فرد به هنگام ورود انگشت خود را جلوی دستگاه اکسس کنترل اثر انگشتی در قسمت ورودی قرار می دهد تا دستگاه اثر انگشت وی را اسکن و شناسایی کند.

سپس اطلاعات فرد به نرم افزار کنترل تردد منتقل می شود تا برای بررسی تشخیص هویت شخص با اطلاعات موجود در پایگاه داده نرم افزار مطابقت داده شود. پس از بررسی، تأیید یا عدم تأیید صلاحیت آن فرد از طریق نرم افزار کنترل دسترسی به دستگاه های اکسس کنترل خروجی مانند گیت کنترل تردد، اکسس کنترل درب، قفل های برقی و مواردی از این قبیل ارسال می شود. اگر صلاحیت ورود شخص توسط نرم افزار کنترل تردد تأیید شده باشد، دستگاه کنترل تردد خروجی برای آن فرد باز می شود و چراغ سبز به نشانه تأیید روشن می شود.

 

در مقابل اگر هویت فرد یا افراد در نرم افزار اکسس کنترل تأیید صلاحیت نشود ممنوعیت خروج به دستگاه های کنترل دسترسی خروجی ارسال می شود و درب یا گیت تردد مورد نظر برای آنان باز نخواهد شد و چراغ قرمز به نشانه عدم تأیید صلاحیت فرد یا افراد روشن خواهد شد.