چشمی دزدگیر چیست

چشمی دزدگیر چیست

چشمی دزدگیر اماکن چیست ؟

چشمی از اجزای اصلی سیستم اعلام سرقت می باشد که وظیفه تشخیص حرکت در محوطه ای که دزدگیر در آن نصب است لا المان هایی مثل دمای تعریف شده یا مادون قرمز را بر عهده دارد.

 

انواع سنسور چشمی دزدگیر اماکن کدامند ؟

چشمی ها با توجه به کارایی های مختلفشان برای دو فضای داخلی و خارجی، و در دو حالت باسیم و بی سیم طراحی شده اند. لازم به ذکر است که چشمی ها در طبقه بندی های مختلفی قرار می گیرند؛ از جمله: چشمی های پیرامونی که یک فضا مانند اتاق، سالن و .. را پوشش می دهند، چشمی های پرده ای که قابل نصب کنار پنجره و درب می باشند، چشمی های خطی که همانند یک نرده عمل می کنند و بر روی دیوار نصب می شوند و آن دیوار را پوشش می دهند.

با توجه به مکان مورد نظر نوع چشمی دزدگیر تعیین می شود. چشمی دزدگیر تنوع زیادی دارد.

براساس نوع تکنولوژی ساخت دو نوع چشمی دزدگیر بی سیم وبا سیم وجود دارد. براساس عملکرد دو نوع چشمی ، چشمی های حساس به حرکت و چشمی های غیرحساس به حرکت تولید میشوند.از انواع دیگر چشمی به، چشمی وزنی و چشمی ارتعاشی میتوان اشاره کرد. این دو نوع هر دو چشمی دزدگیر اماکن هستند.

چشمی ارتعاشی در برابر ارتعاش و حرکت حساس است. اگر این سنسور روی یک دیوار نصب شود. به محض تخریب آن، آژیر فعال میشود. این نوع چشمی به دلیل حساسیت به ارتعاش برای نصب روی شیشه نیز مناسب هستند.

اگر در محل برای حفاظت حیوان خانگی وجود داشته باشد یا در مکان های باز، چشمی دزدگیر وزنی یک گزینه کارآمد است. به دلیل اینکه چشمی وزنی به حجم و وزن اجسام حساس است. دیگر افراد در این محل ها هشدارهای بی دلیل دریافت نمی کند.

1. سنسور حرکتی

2. سنسور وزنی

3. سنسور خطی

4. سنسور ضربه ای

5. سنسور پرده ای

 

۱- سنسور حرکتی : به سنسوری گفته می شود که هر جسمی جلوی میدان دید سنسور حرکت کند سینگال را قطع کرده و آلارم دستگاه مرکزی فعال میشود که در اخر باعث اعلام سرقت خواهدشد. در تمام ورودی های از داخل که شامل در ورودی پنجره و نورگیر میشود از این نوع سنسور استفاده میشود .

بهترین و پرفروش ترین چشمی ها درایران بر اساس قیمت چشمی دزدگیر اماکن پارادوکس و کارایی چشمی های حرکتی هستند که نمونه آن چشم PRO476 پارادوکس کانادا می باشد.

۲- سنسور وزنی : سنسور وزنی هم مثل سنسور حرکتی عمل میکند با این تفاوت که در سنسور یه سری چیپ به کار رفته که بر اساس حجم و وزن عمل میکنه و باعث میشود سینگال را قطع نموده و الارم دستگاه مرکزی فعال شده و در اخر منجربه اعلام سرقت میشود. این سنسورها در تمام ورودی ها از داخل و بیرون شامل درب انبار ها، داخل حیاط ها و محیط های بسته و باز که محل تردد حیوانات و پرندگان است قرار میگیردپس از سنسور های حرکتی بالاترین میزان فروش در ایران به چشمی های وزنی اختصاص می یابد.

سنسور های وزنی به ۲ نوع بیرونی و داخلی تقسیم میشوندکه دارای کاربرد و کارایی متفاوت میباشند.

نمونه این سنسورها چشم NV5 دزدگیر پارادوکس کانادا ، چشم بی سیم PMD75 پارادوکس کانادا ، چشم آدرس پذیر DM70 پارادوکس کانادا ، چشم DG75 پارادوکس کانادا برای فضای داخل و چشم PM85 پارادوکس کانادا ، چشم DG85 پارادوکس کانادا برای فضای خارج می باشند.

۳- سنسور خطی : سنسور خطی معمولا از یک جفت سنسور تشکیل شده که یک خط نامرئی را بین سنسور ها به وجود می آورد و اگر جسمی بین این سنسور ها عبور کند وباعث قطع این خط به وجود امده از طرف سنسور ها بشود سنسور سینگال را قطع میکند و الارم دستگاه مرکزی فعال میشودکه در اخر باعث اعلام سرقت میشود.

بر روی تمام دیوار ها هم بصورت داخلی و هم برای فضای خارج مناسب هستند این سنسورها به صورت خطی عمل نموده و بر اساس متراژ طول محل مورد نظر ، مورد استفاده قرار می گیرند.

چشم بی سیم خطی NV35MR پارادوکس کانادا ، برای فضای داخل و چشم بی سیم خطی NV780MR پارادوکس کانادا، چشم باسیم خطی NV780MX پارادوکس کانادا برای فضای خارج نمونه هایی از بهترین و با کیفیت ترین سنسورهای خطی موجود در بازار ایران می باشند .

نکته مهم در سنسور های خطی این است که عملکرد همه آنها یکی است و فقط تفاوت در متراژ خط و چشم های این نوع سنسور است طول دید از ۱۵ متر شروع میشود و تا ۲۵۰ متر میرسد .چشم های این سنسور از یک چشم شروع و به ۴ چشم در هر سنسور هم میرسد.

۴- سنسور ضربه ای : سنسور ضربه ای هم یک نوع سنسوری است که داخل آن یک چیپ حساس به ضربه کار شده است که زمان نصب سنسور بر روی یک جسم به هنگام وارد کردن ضربه به جسم ، سنسور سینگال را قطع نموده و الارم دستگاه مرکزی فعال میشود که در نهایت منجر به اعلام سرقت میشود. این نوع سنسور بر روی دیوار یا شیشه یا مکانی نصب میشودکه به محض ورود کوچک ترین ضربه به مکانی که سنسور بر روی آن نصب شده ،سنسور عمل کرده و هشدار را به پنل مرکزی ارسال میکند. نکته قابل توجه در این سنسور این است که میتوان میزان ضربه وارده بر روی جسم را کم و زیاد کرد.

سنسور لرزشی مخصوص گاوصندوق و دیوارهای مدل 950 پارادوکس کانادا بهترین و باکیفیت ترین سنسور لرزشی موجود در بازار ایران است .

سنسور ضربه ای ، شوک سنسور ضربه ای دزدگیر اماکن نیز نامیده می شود .

۵- سنسور پرده ای : سنسور پرده ای هم مانند سنسور حرکتی عمل میکند با این تفاوت که در سنسور یک سری چیپ به کار رفته که بر اساس محیط تعیین شده عمل میکند . معمولا این سنسور ها کنار چارچوب بنجره ها نصب میشود و باعث میشود در زمان قطع سینگال الارم دستگاه مرکزی فعالو در اخر منتج به اعلام سرقت میشود.

چشم با سیم پرده ای 460 پارادوکس کانادا و چشم باسیم پرده ای NV35M پارادوکس کانادا با قابلیت تشخیص حیوانات مناسب برای فضای داخل و خارج وچشم با سیم پرده ای آدرس پذیر NV35MX پارادوکس کانادا با قابلیت تشخیص حیوانات مناسب برای فضای داخل و خارج و چشم بی سیم پرده ای NV35MR پارادوکس کانادا نمونه هایی از باکیفیت ترین چشم های پرده ای موجود در بازار ایران هستند .

 

نحوه عملکرد چشمی دزدگیر اماکن چگونه است ؟

سنسور های حرکتی عموما از یک یا چند تکنولوژی انحصاری برای تشخیص حرکت در محیط استفاده میکنند. به طور معمول در زمان تحریک، یک سیگنال به کنترل پنل سیستم امنیتی شما ارسال میکنند و سیستم با استفاده از هشدار دهنده های صوتی و متنی ورود غیر مجاز به محیط را به شما اطلاع میدهند.

 

 

مزیت های چشمی پارادوکس :

با توجه به مکانی که از چشمی استفاده میکنیم مزیت های آن تفاوت دارد.مزیت هر نوع از چشمی دزدگیر به نور،صدا ، اجسام ، شرایط محیط و… فرق میکند. هر نوع چشمی دزدگیر توانایی و ویژگی های مختص خود را دارد.

در مجموع ، چشمی ، در جهت هوشمندسازی و به طور کلی بالا بردن کارآیی سیستم امنیت نقش مهمی ایفا میکند.

 

آموزش نصب چشمی دزدگیر اماکن :

نصب چشمی دزدگیر، کار بسیار پیچیده ای نیست. نکته مهم این است که شخصی که می خواهد چشمی را نصب کند. باید ابتدا تمام ضوابط امنیتی را در نظر بگیرد. تمام نقاطی که ممکن است از چشم ها دور بماند را پیدا کند.در زمان نصب کاربری مکان نیز مهم است. زیرا چشمی دزدگیر باید بر اساس مسکونی،تجاری و… فرمت ساختمان انتخاب شود. باید آلارم ها،آژیرها ، محرک‌ها در فضای باز نصب شوند. البته دقت کنید که نصب آژیر بلند در هر محدوده ای مجاز نیست.

 

مکان های نامناسب نصب چشمی دزدگیر اماکن :

دقیقا رو به روی پنجره:

نصب چشمی در این مکان مناسب نیست. زیرا اگر، سنسور حرکت حرارتی در برابر نور مستقیم خورشید باشد شاید دچار اشتباه شود. یا امکان دارد، سنسورهای حرکتی وقتی شخص سارق در کنار آن حرکت میکند در تشخیص دچار مشکل شود.

در کنار حرارت:

در کنار حرارت احتمال اینکه سنسورهای حرارتی دچار تشخیص اشتباه شوند وجود دارد. به علت اینکه، تغییر حرارت مادون قرمز باعث تحریک سنسورها میشود.

جلوی درب ها:

به علت اینکه سنسورهای حرکتی برای بررسی تغییرات دما به فضای گسترده تری نیاز دارند. این سنسورها حساسیت بالایی دارند به همین دلیل بهتر است فضای باز با واکنش کمتر را برای آنها در نظر بگیرید.

 

نکات مهم در نصب چشمی دزدگیر اماکن :

چشمی در برابر تابش مستقیم آفتاب نباید قرار بگیرد.

در مکان هایی که تغییر دما زیاد است از نصب چشمی خودداری کنید.

نصب چشمی را در برابر مادون قرمز انجام ندهید.

چشمی را در مکان هایی که در دسترس حیوانات است نصب نکنید.

بهترین مکان برای نصب چشمی دزدگیر :

گوشه ها :

یکی از بهترین مکان ها برای حسگر گوشه اتاق می باشد. در این حالت سنسور روی فضا تسلط بیشتری دارد. بدون هیچ مزاحمی می تواند هر نوع تغییری را حس کند.از طرفی مهاجمان و سارقان کمتر متوجه حضور آن در گوشه اتاق خواهند شد.

سقف:

معمولا سارقان در امتداد دیوارها به دنبال دزدگیر یا سیستم اعلام سرقت هستند. سیستم های دزدگیر امروزه قابلیت های زیادی دارند. تقریبا در هر مکانی میتوان انها را نصب کرد. نصب در سقف یکی از بهترین موارد می باشد.

پاسیو:

سنسورهای خود را با یک کاور بپوشانید. آنها را روی در یا پنجره پاسیو قرار دهید. حرکت افراد در اطراف پاسیو فورا آن را فعال خواهد و به شما هشدار خواهد داد.

 قیمت چشمی پارادوکس