کابل اعلام حریق نسوز چیست

کابل اعلام حریق نسوز چیست

کابل اعلام حریق بدلیل طراحی خاص و ویژگی های منحصر بفرد در صورت بروز حریق در سیستم اعلام حریق مورد استفاده قرار می گیرد. کابل نسوز اعلام حریق در صورت بروز حریق بدلیل مقاومت بیشتر، تراکم کمتر،عدم تولید گاز های سمی ،باعث می شود آتش سوزی از طریق کابل ها گسترش پیدا نکند و قطعی مدار برای سیستم اعلام حریق صورت نگیرد.استفاده از کابل اعلام حریق نسوز موجب یکپارچگی بیشتر سیستم اعلام حریق شده و بدلیل مقاومت در برابر نویز و حرارت جایگاه ویژه ای برای مصرف کنندگان دارد. در میان برندهای معروف کابل ضد حریق کابل اعلام حریق کویسل از بهترین کابل های اعلام حریق می باشد.

 

کابل نسوز اعلام حریق آدرس پذیر

در حقیقت کابل‌های اعلان حریق در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر همان کابل های مقاوم در برابر حریقی هستند که بر مبنای استاندارد های خاصی تولید شده و موفق به اخذ تاییدیه های بین المللی همچون LPCB شده اند.

همانگونه که میدانید حساسیت سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر با توجه به گستردگی شبکه سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر بیشتر از سیستم های متعارف بوده لذا استفاده از کابل های دارای تاییدیه برای این سیستم ها الزامی می باشد.

 

عوامل موثر بر کیفیت کابل اعلام حریق

از آنجایی که کابل‌های اعلام حریق دارای مشخصات منحصر بفردی هستند در اینجا به چند مورد از مشخصات و ویژگی این کابل ها که تاثیر مستقیم بر کیفیت کابل ها در شبکه های اعلام حریق دارد اشاره خواهیم کرد که عبارتند از:

 

کم دود بودن کابل اعلام حریق نسوز LSOH:

این اصطلاح بسیار مهم و درخور اهمیت است چرا که خود به دو پارامتر بسیار مهم Low Smoke کم دود وHalogen Freeفاقد گاز کشنده هالوژن تقسیم می شود.

کم دود بودن در اثر سوختن مواد و انرژی و مولکول‌های جدید تولید شده که بسیار متنوع و خطرناک می باشند. ریسک به خطر افتادن جان انسان ها را دو چندان می‌کند از این رو کابل‌های مقاوم در برابر حریق دارای خاصیت Halogen Free هستند که فاقد این گازهای سمی و هالوژن هستند که طبق استاندارد BS EN 60754-1 و BS EN 60754-2 در دستور کار کابل سازی های معتبر دارای تاییدیه های بین المللی قرار می گیرند.

مقوله OHLS را با نام های FHLS ،ZHLS ،LSZH ،Free H Low S و… نیز می‌شناسند.

 

خاصیت ضد شعله بودن کابل اعلام حریق Flame Retardant:

این خاصیت بسیار مهم، باعث بازدارندگی انتقال و انتشار شعله به نقاط دیگر ساختمان می‌شود. دقت داشته باشیم که کابل هایی که خاصیت Flame Retardant دارند بایستی OHLS نیز باشند.

 

ضد حریق بودن کابل اعلام حریق Fire Resistant:

کابل‌های اعلام و اطفاء حریق بایستی خاصیت Fire Resistant را داشته باشند. این خاصیت مبین توانایی عملکرد صحیح کابل در شرایط آتش سوزی می باشد.

دقت داشته باشیم که کابل Fire Resistant بایستی Flame Retardant بوده و بصورت پیش فرض OHLS نیز می باشد، در صورت نقض هر یک از این خواص سه گانه کابل برای سیستم اعلام و اطفاء حریق مناسب نمی‌باشد.

دقت فراوان داشته باشیم که اهمیت کابل در یک پروژه اعلام حریق اگر بالاتر از تجهیزات اعلام نباشد کمتر نیست، چرا که عیب یابی و تعمیر یا تعویض کابل به مراتب هزینه بر تر و سخت تر از تعمیر یا تعویض دتکتور و یا تجهیزات اعلام حریق می باشد.

به جرات میتوان گفت که عدم عملکرد یک سیستم اعلام حریق و اعلام آلارم کاذب و آتش سوزی های دروغین به دلیل نویز پذیری کابل های اعلام حریق می‌باشد.

 

مقاومت در برابر نویز کابل اعلام حریق Anti-Noise:

یکی از مهمترین موارد مورد بحث در کابل‌های سیستم اعلام حریق، پارامتر مقاومت در برابر نویز پذیری کابل است، چرا که نویز و امواج الکترو مغناطیس پیرامونی کابل باعث ایجاد الکتریسیته ساکن شده و با افزایش آن اختلاف پتانسیل بوجد آمده و باعث تحریک سیستم اعلام حریق و در نهایت آژیر و اعلام آتش سوزی کاذب خواهد بود.

حال با تاثیر پذیری از تکنولوژزی و دانش روز و استفاده از پوشش آلومینیومی به عنوان Screen و بهره مندی از سیم تخلیه، الکتریسیته ساکن ایجاد شده روی فویل آلومینیومی را به سیستم زمین تخلیه کرده و مانع از بروز آتش سوزی کاذب خواهد شد.

دقت داشته باشید که بنا به دلایل متعدد استفاده از شیلد بافته شده مجاز نمی‌باشد.

از این دلایل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

o سیم های شیلد بسیار نازک است و در جریان آتش سوزی و مواجهه با حریق ذوب شده و دچار قطعی می گردد.

o سیم های شیلد در زمان حریق داغ شده و در عایق کابل نفوذ کرده و باعث ایجاد اتصال کوتاه می گردد.

فویل های بکار رفته در کابل‌های مقاوم در برابر حریق از دو مدل آلومینومی و مسی معمولا در بازار یافت می‎شود که پیچاندن فویل به دور کابل باعث انعطاف پذیری بیشتری در کابل می‎شود.

 

کابل اعلام حریق و کاربرد آن در اطفاء حریق

کابل های اعلام حریق به عنوان اصلی ترین عامل ارتباطی بین سیستم های اعلام حریق و سیستم اطفاء حریق نقش اساسی و موثری دارد چرا که عدم انتقال دیتا های فعال سازی سیستم اطفاء یا تاخیر در ارسال اطلاعات موجب خسارات جبران ناپذیری خواهد شد.

کابل اعلام حریق نسوز

 

استانداردهای کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق چیست

 

تفاوت کابل نسوز و اعلام حریق چیست؟

کابل نسوز واژه ای ساخته ذهن افراد غیر متخصص بوده چرا که تمامی کابل ها می سوزند برای این منظور بهتر است بگوییم، کابل مقاوم در برابر حریق و یا کابل سیستم اعلام حریق که میتوان این گونه معرفی کرد:

کابل اعلام حریق کابل است که بتواند توان مقدار مشخصی شعله مستقیم را برای مدت زمان مشخصی بر مبنای استاندارد های مربوطه تحمل نماید.

 

آموت

قیمت سیستم اعلام حریق