رفع مشکل نویز تصاویر در دوربین مداربسته

رفع مشکل نویز تصاویر در دوربین مداربسته

پس از مدت ها تحقیق ، توسط تولید کنندگان بزرگ در سراسر دنیا ، بالاخره دوربین مدار بسته هایی با تکنولوژی(Digital Noise Reduction(DNR، به عنوان کاهنده نویز به صورت دیجیتالی به بازار عرضه شده.
این دوربین مدار بسته ، با استفاده از فیلتر هایی نویز های تصویر را حذف میکنند و کیفیت و شفافیت تصاویر به حد مطلوب میرسد.

همانطور که میدانید ، در طراحی سیستم های مداربسته باید قیمت قطعات شامل  دوربین مدار بسته و ذخیره ساز ها و …را هم در نظر داشته باشید . ممکن است هزینه یک دوربین مدار بسته با قابلیت ِDNR کمی  در ابتدا بالاتر از یک دوربین مدار بسته معمولی به نظر برسد ، اما هزینه برق مصرفی برای روشن کردن محیط یک پارکینگ ، یا هزینه یک پروژکتور مادون قرمز را هم اگر به هزینه یک دوربین معمولی اضافه نمایید.
 

انواع نویز در دوربین مداربسته

دو نوع نویز داخلی وجود دارد که روی کیفیت تصویر دوربین مدار بسته اثر می‌گذارند:

•    نویز نوع اول وقتی که سنسور CCD داغ می‌شود و یا توسط ذرات خاک درون دوربین مدار بسته تولید می‌شود. این نوع نویزها بطور تصادفی رخ داده و هیچ رابطه‌ای با پیکسل‌های تصویر اطرافش ندارد و بطور پیوسته به‌شکل نقاط سیاه و سفید در تصویر ضبط شده ظاهر می‌شوند.
 
•    نویز نوع دوم توسط یک تداخل تصادفی که ریشه در حرکت الکتریسیته در مدارهای دوربین مدار بسته دارد، رخ می‌دهد. این نویز باعث می‌شود رنگ پیکسل‌های تصویر ضبط شده کمی با رنگ تصویر محیط واقعی فرق کند و باعث می‌شود تصویر ضبط شده تار و کدر بنظر برسد.