تکنولوژی DNR در دوربین مداربسته

تکنولوژی DNR در دوربین مداربسته

تـکنـولـوژی DNR یا Digital Noise Reduction در واقـع یک سیستم دیجیتالی نرم افزاری جهت کاهش نویز تصویر در دوربین مدار بسته می باشد. نویزها انواع مختلف و منابع مـختلف دارند این سـیستم فـقط بـرای برطـرف کردن نویز  نسبت سیـگنال به نویز S/N دوربین مدار بسته دارد که این نویز اکتسابی نبوده و جز خصوصیات هر مدل دوربین مداربسته می باشد.

نویزها معمولا در نور کم به صورت نقاط سفید رنگ بسیار زیاد در تصویر ظاهر می شوند که این نقاط توسط تکنولوژی DNR کاسته می شود. این کاهش نویز در دوربین مداربسته همچنین تمایز میان حرکت و نویز تصویر را در حالت ضبط بر اساس حرکت بالا برده و عملکرد سیستم را موثرتر می نماید. همچنین تصاویر با نویز کمتر به فضای ذخیره سازی کمتری نیاز دارند. همچنین با داشتن این تکنولوژی در دوربین مداربسته هزینه کمتری برای نور پردازی محل مورد نظر مورد نیاز می باشد.

در صورت فعال کردن S/N در حالت High در تصاویر متحرک هاله ای در پشت جسم متحرک ایجاد می شود که این میتواند با غیر فعال کردن DNR از بین برود.

 

معایب تکنولوژی DNR


در صورت فـعال کردن S/N در حالت High در تصاویر متحرک هاله ای در پـشت جسم متحرک ایجاد می شود که این میتواند با غیر فعال کردن DNR در دوربین مداربسته از بین برود.

 

تکنولوژی 3D DNR


3D DNR تکنولوژی DNR سنتی را یک قدم فراتر می‌برد. تکنولوژی ۳D DNR در دوربین مداربسته نه تنها روش سنتی کاهش نویز فریم به فریم را انجام می‌دهد، بلکه کاهش نویز نقطه‌ای را نیز انجام می‌دهد.

کاهش نویز نقطه‌ای هر پیکسل را با پیکسل کناریش مقایسه می‌کند و نویزهای ناخواسته پیدا شده داخل فریم را ازبین می‌برد. این تکنولوژی کل تصویر را پردازش کرده و عکسی باکیفیت و واضح را ارائه می‌دهد.

 

مزایای 3D DNR


 3D DNR در دوربین مداربسته قابلیت و مزایایش بسیار بیشتر از تکنولوژی DNR است.

 3D DNR سیگنال‌های واضح‌تری نسبت به DNR تولید می‌کند. این موضوع باعث می‌شود با صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی، مدت زمان بیشتری روی هارددیسک ذخیره شود.

 دوربین‌ مداربسته هایی که از تکنولوژی ۳D DNR استفاده می‌کنند، عکس‌های شفاف و واضح‌تری ارائه می‌کنند. که این باعث می‌شود تشخیص چهره دقیق‌تر شود.

    تکنولوژی ۳D DNR با کاهش نویزها، حرکات اضافی ناشی از نویزها در تصویر را نیز کاهش داده که این موضوع باعث می‌شود دستگاه DVR بطور بسیار کارآمدتر عمل موشن دیتکت (تشخیص حرکت) را بخصوص در محیطی که نور کم است، انجام دهد.