آشنایی با سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی

آشنایی با سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی

اطفا حریق گازی

 سیستم های اطفاء حریق گازی با کمک یک ماده خاموش کننده گازی یا از طریق جابجایی اکسیژن (کاهش محتوای اکسیژن) یا اثرات فیزیکی (استخراج گرما) آتش را خاموش می کند. برخلاف سیستم اسپرینکلر، سیستم اطفاء حریق گازی علاوه بر کنترل آتش برای برای خاموش کردن آتش طراحی شده است.

اطفاء حریق گازی که اطفاء حریق با عامل پاک نیز نامیده می شود، اصطلاحی است برای استفاده از گازهای بی اثر و عوامل شیمیایی برای خاموش کردن آتش. این عوامل توسط استاندارد انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) برای سیستم های اطفا حریق با عامل تمیز - NFPA 2001 در ایالات متحده، با استانداردها و مقررات متفاوت در سایر نقاط اداره می شوند. این سیستم معمولاً از عامل، ظروف ذخیره عامل، دریچه های آزاد کننده عامل، دتکتور آتش، سیستم تشخیص حریق (پانل کنترل سیم کشی، سیگنال دهی)، لوله های تحویل عامل و نازل های پراکندگی عامل تشکیل شده است.

 

کاربرد سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی 

سیستم های فناوری اطلاعات و اتاق های کامپیوتر

اتاق های آرشیو، گاو صندوق اسناد

مراکز تماس اضطراری، برج‌های کنترل و ناوبری پرواز، ایستگاه‌های فرستنده تلفن همراه، مراکز ارائه‌ دهنده خدمات اینترنت، اتاق‌های تلویزیون، رادیو و کنترل، پست‌های مایکروویو.

گالری های هنری، کتابخانه ها، اتاق های فیلم پروژکتور، موزه ها

بخش پزشکی: سیستم های تصویربرداری، اتاق های عمل، ایستگاه های سیار

تاسیسات صنعتی مانند آزمایشگاه ها، اتاق های کنترل، سکوهای حفاری دریایی، تجهیزات رباتیک

ژنراتورهای برق اضطراری، محفظه باتری، محفظه های ولتاژ پایین، محفظه کابل و غیره.

شبیه سازهای پرواز، کشتی ها، وسایل نقلیه نظامی

 

مزایای سیستم اطفا حریق گازی

سیستم های اطفا حریق گازی زمانی استفاده می شود که سیستم های اطفا حریق آبی، فوم یا پودر موثر نباشد و حفاظت از تجهیزات داخل ساختمان مثل تجهیزات برقی و تجهیزات اطفا حریق بسیار مهم باشد. ماننده اتاق سرور، اتاق سوئیچ برق و.....

 

انواع سیستم اطفا حریق گازی

 

اطفا حریق گازی دی اکسید کربن (CO2)

اطفا حریق گازی دی اکسید کربن در درجه اول برای اطفاء حریق در کلاس های B و C مناسب است. دی اکسید کربن به دلیل خواص فیزیکی اش تنها گاز خاموش کننده ای است که در کپسول های آتش نشانی و وسایل اطفای حریق، استفاده می شود. در سیستم های اطفاء حریق ثابت، دی اکسید کربن در حالت مایع در سیلندرهای فولادی فشار قوی ذخیره می شود یا تا دمای 20- درجه سانتیگراد در ظروف بزرگ کم فشار سرد می شود. با ذخیره سازی آن به صورت مایع، می توان حجم قابل توجهی از عامل خاموش کننده را به طور موثر ذخیره کرد. از آنجایی که دی اکسید کربن در غلظت های بالا برای سلامتی مضر است، شرکت های بیمه کار اقدامات حفاظتی خاصی را در صورت تجاوز از مقدار حد مجاز بیش از 5 درصد تجویز می کنند.

دی اکسید کربن در درجه اول به عنوان یک عامل خاموش کننده در سیستم های الکتریکی و الکترونیکی استفاده می شود، زیرا بر خلاف تمام مواد خاموش کننده مبتنی بر آب و اکثر پودرها، رسانای الکتریکی نیست. هنگام طراحی سیستم ها باید به این نکته توجه شود که دی اکسید کربن یک سم تنفسی است.

اثر خاموش کنندگی گازهای بی اثر مانند آرگون، نیتروژن و دی اکسید کربن (در اصل، این گاز بی اثر نیست و بنابراین برای آتش سوزی کلاس D نا مناسب است) از طریق جابجایی اکسیژن اتمسفر حاصل می شود. این اثر به عنوان اثر خفه‌ کننده شناخته می‌شود و در صورتی اتفاق می‌افتد که مقدار حد ویژه لازم برای احتراق کمتر از حد مجاز باشد. در بیشتر موارد آتش پس از کاهش اکسیژن  خاموش می شود. برای سوزاندن موادی که برای سوختن به اکسیژن کمتری نیاز دارند، افزایش غلظت گاز خاموش کننده ضروری است، به عنوان مثال برای اتیلن، مونوکسید کربن و هیدروژن. از آنجایی که گازهای خاموش کننده آرگون و دی اکسید کربن متراکم تر از هوای محیط هستند، به ویژه به سرعت و به شدت در منطقه ای که باید خاموش شود نفوذ می کنند.

به منظور بهبود خواص خاموش کننده، می توان از مخلوط گازهای فوق الذکر نیز استفاده کرد، به عنوان مثال، Inergen.

 

اطفا حریق گازی آرگون - IG-01

آرگون یک گاز بی اثر است که از هوای محیط به دست می آید و به عنوان یک عامل خاموش کننده برای سیستم های اطفاء حریق ثابت به عنوان گاز فشرده در سیلندرهای فولادی فشار قوی ذخیره می شود. حداکثر فشار کاری در حال حاضر 300 بار است. آرگون سمی نیست. با این حال، هنگام تشکیل غلظت لازم برای اطفاء حریق، به ویژه در صورت آتش سوزی، ممکن است خطری از گازهای احتراق و کمبود اکسیژن ایجاد شود. آرگون 0.93 درصد از جو زمین را تشکیل می دهد. چگالی آن نسبت به هوا 1.38:1 است. چگالی و بی اثری زیاد آن (گاز بی اثر "واقعی") به این معنی است که آرگون در موارد خاصی برای نیتروژن مفید است،

 

اطفای حریق گازی نیتروژن - IG-100

نیتروژن گازی بی رنگ، بی بو و بی مزه است که 78.1 درصد از جو زمین را تشکیل می دهد. چگالی آن نسبت به هوا 0.967:1 است. به عنوان یک عامل خاموش کننده برای سیستم های اطفاء حریق ثابت، نیتروژن به عنوان یک گاز فشرده در سیلندرهای فولادی فشار قوی ذخیره می شود. در دمای اتمسفر 15+ درجه سانتیگراد، حداکثر فشار کاری در حال حاضر 300 بار است. نیتروژن سمی نیست. با این حال، در اینجا نیز هنگام تشکیل غلظت اطفای لازم به ویژه در صورت آتش سوزی، ممکن است خطراتی از گازهای احتراق و کمبود اکسیژن ایجاد شود.

 

اطفا حریق گازی Inergen® - IG-541

Inergen نام تجاری مخلوطی از 52% نیتروژن، 40% آرگون و 8% دی اکسید کربن است. مزیت این مخلوط ویژگی منحصر به فرد دی اکسید کربن (CO2) است. در صورت کمبود اکسیژن، تنفس را تسریع می کند به طوری که فرد در اتاق به تامین اکسیژن ادامه می دهد. از آنجایی که اینرژن گرانتر از نیتروژن یا آرگون است، تا حد زیادی در اتاق هایی استفاده می شود که مشمول مقررات ایمنی خاص هستند.

 

اطفاء حریق گازی Argonite® - IG-55

آرگونیت مخلوطی از 50 درصد نیتروژن و 50 درصد آرگون است. مخلوط آرگون که در مقایسه با هوا نسبتاً متراکم است، با نیتروژن کم تر منجر به اختلاط بهینه در سراسر منطقه خاموش می شود. استفاده از این عمدتاً فقط در اتاق‌های با ارتفاع غیرعادی مؤثر است.

 

اطفا حریق گازی Novec 1230® (Keton)

ماده خاموش کننده Novec 1230 (گواهی ISO FK-5-1-12) مایعی بی رنگ و تقریباً بی بو است که در مولکول های کربن، فلوراید و اکسیژن (فرمول شیمیایی CF3CF2C(O)CF(CF3)2) موجود است. به بیان دقیق، این هالون نیست، بلکه یک کتون فلوئوردار است (اتیل ایزوپروپیل کتون پرفلورینه). اثر خاموش کننده Novec 1230 در سیستم های اطفای حریق ثابت به دلیل مهار همگن (اختلال در واکنش زنجیره ای احتراق) است. این مولکول رسانای الکتریکی نیست. با پتانسیل گرمایش جهانی (معادل CO2) 1، کمترین مقدار را در بین تمام عوامل خاموش کننده شیمیایی تایید شده در حال حاضر دارد و در عرض چند روز تحت تابش خورشیدی متلاشی می شود.

 

اطفا حریق گازیFM 200 (HFC227ea) ®

FM-200 نام تجاری شرکت Great Lakes برای 1,1,1,2,3,3,3-Heptafluoropropane است که با نام HFC-227ea نیز شناخته می شود. سیستم FM-200 متعلق به کلاس هیدروکربن های فلوئوردار (HFC) است که منحصراً از اتم های کربن، فلوراید و هیدروژن تشکیل شده است. این اثر شامل خنک کردن شعله و اختلال در واکنش شیمیایی فرآیند احتراق است. اگر FM-200 در معرض شعله قرار گیرد، مقادیر کمی رادیکال های آزاد را روی آتش منتشر می کند که از واکنش های زنجیره ای مسئول احتراق جلوگیری می کند. جنبه مهم دیگر این است که FM-200 برای دستگاه های حساس مضر نیست. این یک ماده تمیز و گازی بدون ذرات یا بقایای روغنی است. کاهش قابل توجهی در محتوای اکسیژن ایجاد نمی کند و بنابراین برای مکان های تحت اشغال انسان نیز مناسب است. پس از فعال شدن، می توان آن را از طریق اقدامات تهویه ساده استخراج کرد.

 

اطفا حریق گازی HFC-125

HFC-125 گازی بی رنگ، بی بو و غیر رسانا است. مانند سایر گازهای خاموش کننده شیمیایی با جذب گرما آتش را خاموش می کند. HFC-125 از نظر فیزیکی مشابه هالون 1301 است، اما یک گاز غیر تخریب کننده ازن است.

 

اطفا حریق گازی FE-13

FE-13 یک ماده خاموش کننده فشار قوی است که توسط شرکت DuPont ساخته شده است. این گاز خاموش کننده با جذب گرما نیز عمل می کند. به دلیل فشار بخار بالا، FE-13 به هیچ پیشران گاز اضافی (نیتروژن) در پر کردن سیلندر گاز خاموش کننده نیاز ندارد.

FE-13 برای محافظت از کالاها در اتاق های خنک شده و برای اتاق هایی تا ارتفاع 7.5 متر ایده آل است. محدوده NOAEL برای این ماده خاموش کننده 50 درصد است، در حال حاضر هیچ ماده خاموش کننده ای در بازار با ضریب ایمنی بالا در صورت حضور افراد در اتاق هنگام تخلیه وجود ندارد.

 

گاز استفاده شده در سیستم اطفا حریق گازی چیست

همان طور که در محتوای بالا گفته شد، گاز مورد استفاده در سیستم های اطفاء حریق گازی با توجه به محیط، آب و هوا و پروزه متفاوت است. قبل از نصب از متخصصان ما برای انتخاب درست اطفاء حریق گازی کمک و مشاوره بگیرید.