کپسول آتش نشانی چیست

کپسول آتش نشانی چیست

کپسول آتش نشانی به عنوان یکی از ابزارهای اطفا حریق برای مهار کردن آتش سوزی در شرایط ضروری استفاده می شود.از کپسول آتش نشانی برای مهار کردن آتش سوزی های کوچک استفاده میشوده و برای آتش سوزی های بزرگ بسیار خطرناک است.نصب و راه اندازی این نوع از کپسول های آتش نشانی با توجه به نوع کپسول بسیار متفاوت است.

کپسول آتش‌نشانی نوعی دستگاه برای خاموش نمودن آتش است . این دستگاه جزء خاموش کننده‌های آتش قابل حمل دستی بوده و با توجه به نوع آتش ترکیبات مختلف مانند آب، پودر و گاز، گاز دی اکسید کربن را با فشار بر روی آتش می‌افکند.

کپسول‌های آتش نشانی استوانه‌های فلزی محکمی هستند که با آب یا یک نوع ماده خفه کننده مانند دی اکسید کربن پر شده‌اند و وقتی اهرمی را که بالای این استوانه‌است فشار دهید، ماده با فشار زیادی از کپسول خارج می‌شود . در این کپسول‌ها یک لوله، مخزن تحت فشار کپسول را به قسمت بالای کپسول متصل و یک شیر فنری نیز ارتباط میان لوله را با دهانه خروجی مسدود کرده‌است. در بالای سیلندر، سیلندر کوچک دیگری وجود دارد که با گاز فشرده‌ای مانند دی اکسید کربن پر شده‌ است و یک شیر جلوی انتشار دی اکسید کربن را می‌گیرد.

 

برای استفاده از کپسول آتش نشانی باید ضامن کپسول را کشیده و اهرم آن را فشار داد. این اهرم یک میله را فشار می‌دهد تا شیر فنری را به پایین فشار دهد و مسیر خروجی را باز کند. گاز فشرده شده بر اثر فشار رها می‌شود و با نیروی قابل ملاحظه‌ای از مخزن به دهانه خروجی منتقل شده.

مخزن فشار قوی کپسول اطفاء حریق جز اصلی این ابزار بوده و برای اطفا حریق کوچک قابل حمل است.به صورت سالیانه تمام کپسول های اطفا حریق ادارات و سازمان ها و صنایع باید سرویس دهی و تعمیر شوند.تاریخ سرویس و تعمیر باید با برچسب روی کپسول مشخص شود.

دسته بندی اصلی کپسول اطفاء حریق

کپسول با مخازن تحت فشار

کپسول عمل کننده با کارتریج

دسته بندی کپسول های آتش نشانی( خاموش کننده ها )

کپسول آتش نشانی آب

کپسول آتش نشانی مواد شیمیائی و مرطوب

کپسول شیمیائی کف

کپسول آتش نشانی پودر و گاز

کپسول آتش نشانی Co2 – دی اکسید کربن

این کپسول های آتش نشانی بر اساس محیط و نوع آتش سوزی باید مورد استفاده قرار بگیرند

کپسول آتش نشانی آبی

این نوع کپسول ها، یکی از مقرون به صرفه ترین روش های مبارزه با آتش سوزی های کلاس A هستند که در برخی مواد جامد مانند کاغذ، چوب و منسوجات روی می‌دهند.

چهار نوع مختلف از این نوع دستگاه های اطفاء حریق وجود دارد که عبارت هستند از جت آبی، اسپری آبی، آب همراه با افزودنی ها و بخار آب یا مه.

کپسول شیمیایی کف

خاموش کننده های فوم را می‌توان در آتش های کلاس A و B استفاده کرد. آنها بیشتر برای خاموش کردن آتش سوزی های ناشی از مایعاتی مثل بنزین یا سوخت دیزل مناسب هستند و از افشانه های جت آبی بسیار متنوع تر هستند زیرا در عین حال می‌توانند برای مواد جامدی مانند چوب و کاغذ نیز استفاده شوند.

فوم یا کف، آتش سوزی های ناشی از مایعات را از طریق عایق کردن (پوشانیدن) سطح بیرونی مایع، جلوگیری از رسیدن بخارهای قابل اشتعال به هوا و دربرگرفتن آتش مهار می‌کند.

این نوع خاموش کننده ها عمدتاً برای استفاده در آتش سوزی های مایعات و سیال های آزاد مناسب نیستند.

کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی پودر و گاز

خاموش کننده های پودری، نوعی خاموش کننده مناسب و چند منظوره هستند زیرا می‌توانند در عین حال در همگی آتش سوزی های کلاس A، B و C مورد استفاده قرار گیرند.آنها هم چنین می‌توانند در آتش سوزی ناشی از تجهیزات و تاسیسات الکتریکی نیز مورد استفاده قرار گیرند.با این حال، خاموش کننده های پودری بیشتر برای آتش سوزی های کلاس D و یا آتش سوزی های مرتبط با فلزات قابل اشتعال استفاده می‌شوند اما آتش را خنک نمی‌کنند.خاموش کننده های پودر می توانند موجب از بین رفتن قدرت بینائی و ایجاد مشکلات تنفسی شوند. آنها معمولاً برای استفاده در داخل ساختمان ها توصیه نمی‌شوند.

خاموش کننده های CO2 برای مکان های دارای تجهیزات الکتریکی مانند دفاتر و اتاق های استقرار سرورهای رایانه ای ایده آل هستند زیرا می توان از آنها در آتش سوزی های ناشی از دستگاه های الکتریکی استفاده کرد.

خاموش کننده های دی اکسید کربن با حذف عنصر اکسیژن از مثلث آتش، آتش را خاموش می کنند و همچنین گرما و حرارت ناشی از آتش را به واسطه عملیات تخلیه بسیار سرد خود از بین می‌برند.

خاموش کننده های دی اکسید کربن، بر خلاف یک خاموش کننده فوم، هیچ پسماندی برجای نمی‌گذارند.

آنها همچنین می‌توانند در آتش سوزی های کلاس B استفاده شوند که شامل مایعات قابل اشتعال مانند پارافین یا بنزین می‌باشند اما معمولا در آتش سوزی کلاس A بی اثر هستند.

خاموش کننده های CO2 با خنک کردن آتش و قطع جریان هوا کار می‌کنند.

دسته بندی انواع آتش سوزی ها

کلاس A – مواد محترقه در این نوع آتش سوزی شامل مواد جامد مانند چوب، کاغذ یا پارچه است.

کلاس B – مواد محترقه در این نوع آتش سوزی شامل مایعات قابل اشتعال مانند بنزین، دیزل یا روغن است.

کلاس C – مواد محترقه در این نوع آتش سوزی شامل گازها است.

کلاس D – مواد محترقه در این نوع آتش سوزی شامل انواع فلزات است.

کلاس E – این نوع آتش سوزی شامل دستگاه ها و تجهیزات برقی است

کلاس F – آتش سوزی شامل روغن های پخت و پز است.

کپسول آتشنشانی

 

طریقه شارژ کپسول آتش نشانی ؟

برای شارژ کپسول آتش نشانی خود لازم است ابتدا بدانید کسپول آتش نشانی شما ازچه مدل است و بعد از آن مواد باقی مانده داخل کپسول خود را خالی کنید و با ماده ای که کپسول حاوی آن بوده دوباره آن را پر کنید برای این کار نیاز به یک سری ابزارها دارید مثل پمپ باد و غیره که هزینه آن برای شارژ چند عدد کپسول آتش نشانی در ساختمان بسیار بالاست پیشنهاد ما این است که موضوع را به افراد حرفه ای مثل ما بسپارید گروه آتش مهار البرز در کمترین زمان شارژ کپسول های آتش نشانی شما را به بهترین شکل انجام می دهد.

شارژ کپسول آتشنشانی را چه زمانی انجام دهیم؟ زمان شارژ کپسول آتش نشانی به چه صورت است؟ قیمت شارژ کپسول آتش نشانی چقدر است؟

1- بلافاصله بعد از اینکه از کپسول های اتش نشانی خود استفاده کردید آنها را شارژ کنید احتیاط شرط عقل است.

2- بهتر است در فواصل منظم کپسول های آتش نشانی را کنترل کنید که دقیقا مدت زمان های مشخص هستند و در صورت نیاز آنها را تخلیه و پر نمایید یا در صورت نیاز اگر ایراد فنی یا مکانیکی برای آنها ایجاد شده آنها را برطرف نمایید.

3- در مورد شارژ کپسولهای آتش نشانی بهتر است به دفترچه راهنمای همراه کپسول و پیشنهاداتی که کارخانه سازنده داده است هم توجه کنید.

 

شرکت فراحفاظ آموت با بیش از 8 سال سابقه در زمینه فروش،پخش و اجرای پروژه های سیستم حفاظتی و امنیتی ساختمان(پروژه اعلام سرقت، اعلام حریق، اطفاء حریق) و نمایندگی اختصاصی در این صنعت با حضور متخصصان حرفه ای و تیم پشتیبانی، محصولاتی را به مشتریان خود معرفی می کند که خدماتی از قبیل قابلیت اطمینان و کاربری، دارای اینترفیس کاربر، سهولت استفاده و نصب، طراحی خارجی منحصر به فرد، پشتیبانی مستند و محلی سازی و ترجمه مستندات را داشته باشد.