معرفی انواع دزدگیر اماکن

معرفی انواع دزدگیر اماکن

دزدگیر اماکن

دزدگیر اماکن وسيله ای است که به هنگام گذر شی یا فردی از حريم محافظت شده با اعلام صدای آژیر و یا تماس تلفنی اين عمل غيرقانونی را به فرد اعلام مي کند. دزدگيرهای منزل موجود در بازار (دزدگیر اماکن خارجی و ایرانی) هر چند از لحاظ ظاهری در انواع و اشکال مختلفی ارائه شده اند، ولی همگی آنها دارای يک ساختار و الگوریتم اجرایی مشترک می باشند. قبل از خرید و نصب دزدگیر مناسب، با مشاورین متخصص این حوزه تماس گرفته و نصب و اجرای آن را با متخصصین آن انجام دهید.

دزدگیر اماکن به عنوان یکی از فاکتور های مهم سیستم امنیت ساختمان مسکونی و تجاری، فروشگاه ها، مراکز اداری، سازمان ها و.... جهت جلوگیری از سرقت اماکن یا اعلام سرقت های مسلحانه و حفاظت از ساکنین استفاده می شود. بنابرین بهترین دزدگیر اماکن باید در این اماکن جهت عملکرد درست برای حفاظت از مکان و افزایش امنیت نصب شود.

 

امکانات دزدگیر اماکن و منزل

تلفن کننده: اکثر دزدگیرهای اماکن و منزل دارای يک کنترل پنل، حسگر، آژیر فلاشر، باتری، کیپد و ريموت کنترل جهت روشن و خاموش کردن دستگاه می باشد. در صورت استفاده از تلفنن کننده در دزدگیر سیم کارتی امکان تماس به صورت خودکار با شماره های از پیش تعریف شده می باشد.

انواع سنسور: انتخاب دزدگیر اماکن با توجه به موقعیت مکان، زمان، برآورد هزینه و نوع کاربرد و اطلاع رسانی متفاوت است و هر دزدگیر اماکن با توجه به سنسوری که در آن قرار داده شده به یک عامل خاص واکنش نشان می دهد. سنسور درب و پنجره، سنسور های شکستن شیشه، سنسور لرزشی، سنسور چشمی، سنسور حرکتی، سنسور تشخیص وزن، مگنت ها، سنسور های آهنربایی و .... معروفترین سنسورهای دزدگیر های اماکن و منزل می باشد که هر کدام با توجه به نیاز افراد نصب و اجرا می شود. در نتیجه امکانات دزدگیر اماکن با توجه به نوع سنسور مورد استفاده شده در این سیستم و نیاز مشتری متفاوت است.

در صورت نیاز به پیاده سازی کامل سیستم حفاظتی و امنیتی در کنار نصب دزدگیر از دوربین، اعلام حریق و اطفا حریق جهت جلوگیری از خسارات جانی و مالی استفاده می شود. شرکت فنی مهندسی آموت تمامی خدمات حفاظتی و امنیتی را به مشتریان خود با بالاترین کیفیت ارائه می دهد. و دزدگیر اماکن پارادوکس را به عنوان بهترین دزدگیر اماکن با گارانتی 4 ساله و سبد کالایی متنوع به مشتریان خود پیشنهاد می کند.

 

انواع دزدگیر اماکن و منزل

سیستم اعلام سرقت منزل و اماکن را از لحاظ نصب دزدگیر به دو دسته بی سیم و با سیم تفکیک می کنند. دزدگیر با سیم توسط داکت کشی و سیم کشی صورت می گیرد ولی دزدگیر بی سیم امنیت بالاتری دارد زیرا سیمی برای قطع کردن سیستم هشدار توسط سارق وجود ندارد.

دزدگیر اماکن و منزل بی سیم از تكنولوژی جديدی بهره مي برند كه ديگر نيازی به كشيدن سيم برای سنسورها وجود ندارد و اين كار بوسيله سيگنالهائی كه از دستگاه مركزی ارسال مي شود صورت می گیرد. در دزدگیر اماکن بی سیم كنترل دوره ای باتری، چشمي ها مي بايست بطور مداوم كنترل شوند و در صورت نياز تعويض گردند. اين چشمي ها بدليل عدم اتصال هيچ گونه كابلي، از باتری داخلي خود تغذيه مي شوند و به نسبت مقدار رفت و آمد در آن محل عمر باتری نيز متفاوت خواهد بود .

دستگاه دزدگیر بی سیم توسط خطوط تلفن نيز كنترل مي شوند و كاربر مي تواند با تماس تلفني و دادن كد رمز مخصوص دستگاه را خاموش و يا روشن نمايد و زماني كه دستگاه با تلفن تماس گرفت ميتواند صدای محيط اطراف دستگاه را بشنود و يا آژير دستگاه را بطور كلي قطع كند .

 

انواع سنسور اماکن و منزل

 

سنسور لرزشی

همانطور كه از نام اين سنسور پيداست با ايجاد شوك و يا ضربه اين سنسور پيامي را برای دستگاه مركزی ارسال مي كند . شوك سنسور در دو نوع مكانيكي ( با لغزش دو پلاتين بر روی يكديگر ) و الكترونيكي ( با استفاده از تكنولژی آلتراسونيك ) در بازار مصرف موجود است .

 

سنسورهای چشمي

رادارها بطور كلي با پرتو مادون قرمز كار مي كنند و با سرعتي بسيار زياد حركت اجسام زنده را تشخيص مي دهند . لازم به ذكر است اين سنسورها فقط به حركت بدن انسان حساس هستند و يا به حركت اجسام بزرگ كه اين امر باعث كنترل در جلوگيری از اعلام هشدار مزاحم مي شود. رادارها با زاويه ديد های مختلفي توليد مي شوند كه از پر مصرف ترين آنها مي توان به رادار 90 درجه ، 110 درجه ، 180 درجه و 360 درجه اشاره كرد . اين رادارها بيشتر در فاصله 2 متری از سطح زمين نصب مي شوند و تا طول تقريبي 12 متر را پوشش مي دهند . اين چشمي دزدگیر ها حركت های پشت شيشه را تشخيص نمي دهند اما حركت خود شيشه براحتي برای رادار قابل تشخيص است.

 

دزدگیر اماکن سیم کارتی

تلفن کننده در دزدگیر اماکن و منزل وظيفه خبر رساني به مالك دستگاه و يا نيروهای امنيتی و ويژه را دارد . برخي از اين دستگاه ها به تعداد مشخصي از شماره های ذخيره شده در حافظه خود تماس ميگيرند و فقط آژير پخش مي كنند و مالك دستگاه را از احتمال خطر در محل نصب دستگاه مطلع مي كند. نوع ديگر اين دستگاه به جای پخش آژير به هنگام تماس تلفني آدرس و پيامي را كه مالك دستگاه بر روی آن با صدای خود ضبط نموده، پخش مي شود و بنابراين كاربر مي تواند يكي از شماره های دستگاه را به نيروی انتظامي و يا گشت نگهباني محله اختصاص دهد. اين دستگاهها مي توانند 2 يا 8 يا 12 و يا 20 حافظه شماره تلفن را در خود ذخيره نمايند و به هنگام خطر به نوبت شماره گيری كنند .

تلفن کننده های سیم کارتی امروزه نقش مهمی در سیستم های اعلام سرقت و اعلام حریق ایفا می کنند. جهت بالا بردن امنیت دزدگیر های اماکن و قابلیت های کاربردی کنترل از راه دور از این تلفن کننده ها استفاده می شود. تلفن کننده کلاسیک g1 یک تماس گیرنده خودکار سیم کارتی است که با اتصال به دزدگیر اماکن در مواقع خطر تماس خودکار را با مخاطبین برقرار می کند.