آشنایی با سیستم اطفا حریق آبی

آشنایی با سیستم اطفا حریق آبی

اطفا حریق آبی

سیستم های اطفا حریق آبی برای محافظت از سناریوهای آتش سوزی که گسترش آتش خطر اصلی است و تشعشعات حرارتی بالاست استفاده می شود. آتش سوزی در مزارع، مخازن و تأسیسات است که در آن، علاوه بر خاموش کردن آتش، یک خنک کننده سریع و قدرتمند برای محافظت از سطوح مجاور از گرمای تابشی لازم است.

سیستم اطفا حریق آبی یک دستگاه اطفا حریق اتوماتیک است که نه تنها آتش اولیه را نشان می دهد، بلکه به عنوان یک وسیله حفاظتی فعال در برابر حریق، آتش را در مراحل اولیه بدون دخالت عامل انسانی خاموش می کند، آتش را تا رسیدن نیروهای آتش نشانی تحت کنترل نگه می دارد. این شامل سیستم لوله کشی توزیع است که به طور دائم به سازه های ساختمان، ایستگاه شیر و سرهای آبپاش که محکم به لوله های توزیع در منطقه حفاظت شده متصل هستند، متصل می شود.

 

نحوه عملکرد اطفا حریق آبی

در سیستم اطفاء حریق آبی شبکه خط لوله همراه با سرهای آبپاش به یک منبع آب متصل می شوند. در صورت آتش‌سوزی، آب از سر آبپاش‌ها خارج می‌شود و ناحیه‌ای را که آتش وجود دارد اسپری می‌کند. آب منطقه مورد نظر را در هنگام آتش سوزی خاموش می کند، سازه های ساختمان و محیط اطراف را خنک می کند و در دماهای بالاتر به سرعت تبخیر می شود و اکسیژن را جابجا می کند و در نتیجه یک جو بی اثر ایجاد می کند که مانع از دسترسی اکسیدان یعنی اکسیژن جوی مورد نیاز برای احتراق می شود.

اطفا حریق آبی

انواع سیستم اطفا حریق آبی

سیستم‌های اطفا حریق آبی عبارتند از:

سیستم‌های اطفا حریق سیلاب

سیستم‌های آبپاش آتش‌سوزی لوله‌های خشک و لوله‌های مرطوب

یا سیستم‌های Preaction

ترکیبی از سیستم‌های سیل و آبپاش

علاوه بر سیستم های ثابت فوق، سایر سیستم های اطفاء حریق آبی، پایه لوله های انشعاب آب و نازل های هیدرولیک با طرح اسپری قابل تنظیم هستند که هر دو بر روی مانیتور نصب می شوند.

 

سیستم اطفا حریق آبی لوله مرطوب

سیستم اطفا حریق لوله مرطوب رایج ترین نوع سیستم است. یک سیستم آبپاش است که از آبپاش‌های خودکار متصل به یک سیستم لوله‌ کشی حاوی آب و متصل به منبع آب استفاده می‌کند تا آب فوراً از اسپرینکلرهایی که در اثر حرارت ناشی از آتش باز می‌شوند تخلیه شود.

 

سیستم اطفاء حریق آبی سیلابی

سیستم اطفا حریق سیلابی یک سیستم آبپاش است که از آبپاش های باز استفاده می کند و به یک سیستم لوله کشی متصل هستند. این سیستم لوله کشی از طریق دریچه ای به منبع آب متصل می شود و با عملکرد یک سیستم تشخیص حریق نصب شده در همان مناطقی که اسپرینکلرها نصب شده اند باز می شود. هنگامی که شیر باز می شود، آب به سیستم لوله کشی جریان می یابد و از تمام آبپاش ها تخلیه می شود.

سیستم اطفا حریق آبی

سیستم اطفای حریق آبی لوله خشک

سیستم اطفاء حریق لوله خشک دومین نوع رایج سیستم اطفا حریق می باشد. در فضاهایی استفاده می شود که دمای محیط ممکن است به اندازه کافی سرد باشد تا آب را در یک سیستم لوله مرطوب منجمد کند و سیستم را از کار بیاندازد، مانند کولرهای یخچالی. این سیستم از اسپرینکلرهای خودکار متصل به سیستم لوله کشی حاوی هوا یا نیتروژن تحت فشار استفاده می کند. آزاد شدن فشار آب اجازه می دهد تا دریچه ای به نام شیر لوله خشک را باز کند و سپس آب به سیستم لوله کشی جریان یافته و از آبپاش باز شده خارج می شود.

 

سیستم اطفا حریق خودکار

در مکان‌هایی که فعال‌سازی تصادفی نامطلوب است، از سیستم اطفاء حریق آبی اتوماتیک استفاده می‌شود، مانند موزه‌هایی که آثار هنری نادر، نسخه‌های خطی یا کتاب‌ها دارند. این سیستم از آبپاش‌های خودکار متصل به یک سیستم لوله‌کشی استفاده می‌کند که حاوی هوایی است که ممکن است تحت فشار باشد یا نباشد. هنگامی که یک سیستم تشخیص تکمیلی در همان مناطق نصب شده است با فعال شدن اسپرینکلرها، شیر پیش فعال باز می شود و به آب اجازه می دهد تا به لوله کشی جریان یابد. تا زمانی که آتش گرمای کافی برای باز کردن یک یا چند اسپرینکلر ایجاد نکند، آب از آبپاش ها جاری نمی شود.

 

سیستم اطفاء حریق آبی ضد یخ

سیستم های اطفا حریق آبی ضد یخ در فضاهایی استفاده می شود که دمای محیط ممکن است به اندازه کافی سرد باشد تا آب در یک سیستم لوله مرطوب منجمد شود. این سیستم از اسپرینکلرهای خودکار متصل به یک سیستم لوله کشی حاوی محلول ضد یخ استفاده می کند. محلول ضد یخ و به دنبال آن آب، بلافاصله پس از کارکردن اسپرینکلرهایی که با حرارت ناشی از آتش باز می شوند، تخلیه می شود.

 

اجزای اساسی یک سیستم اطفا حریق آبی لوله مرطوب معمولی

 

1. تامین آب از اصلی شهر

2. خاموش شدن سیستم، نشانگر شیر، پیچ و یوغ بیرونی (O، S، و Y)

3. سوپاپ هشدار

4. فشار سنج (آب یا هوا و آب)

5. شیر قطع کن

6. محفظه عقب نشینی (شتاب دهنده یا اگزوز هوا، در سیستم خشک، از هوای بالای آب پرایمینگ)

7. رایزر

8. هشدارهای جریان الکتریکی (و/یا اتصال به ایستگاه مرکزی، آتش نشانی یا امکانات اختصاصی)

9. واتر موتور گونگ (محلی)

10. شیر چک (از اتصال آتش نشانی)

11. اتصال بخش آتش نشانی (FDC)

12. زهکشی اصلی

13. زهکشی (خارج یا سایر مکانهای امن)

14. شیر تست بازرس و تخلیه خط بالایی

15. آبپاش

 

کاربرد سیستم اطفا حریق آبی

اسپرینکلرها از سال 1874 در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفتند و در کاربردهای کارخانه ای مورد استفاده قرار گرفتند، جایی که آتش سوزی در ابتدای قرن، اغلب از نظر تلفات انسانی و دارایی فاجعه بار بود. در ایالات متحده، امروزه در تمام ساختمان‌های مرتفع و زیرزمینی جدید که معمولاً 75 فوت (23 متر) بالاتر یا پایین‌تر از دسترسی آتش نشانی قرار دارند، آب‌پاش‌ها مورد نیاز است، جایی که توانایی آتش‌نشان‌ها برای تأمین جریان شلنگ کافی برای آتش‌سوزی محدود است.

 

چرا از آب برای اطفای حریق استفاده می شود؟

آب گرمای ویژه بالاتری نسبت به اکثر مواد معمولی دارد و یکی از دلایلی که باعث می شود آب خاموش کننده موثری باشد، همین است. به این فکر کنید که هر بار که کتری را می گذارید، برای گرم کردن یک لیتر آب تا نقطه جوش چقدر انرژی لازم است.

 

جهت اطلاع از قیمت اطفا حریق آبی با شرکت فنی مهندسی آموت تماس بگیرید.

اطفا حریق گازی

آموت