نحوه عیب‌یابی سیستم اعلام حریق

نحوه عیب‌یابی سیستم اعلام حریق

زمان بندی عیب‌یابی سیستم اعلام حریق؟

اعلام حریق باید هر هفته طبق استاندارد بریتانیا BS 5839-6: 2019 سیستم های تشخیص حریق و اعلام حریق برای ساختمان ها آزمایش شود. این یک روش ساده است، اما بررسی عملکرد صحیح آن برای ایمنی بهینه در برابر آتش ضروری است.

مهم است که بدانید کنترل پنل هشدار در کجا قرار دارد و با آن آشنا شوید تا بدانید که برای اطمینان از تشخیص در صورت آتش سوزی به درستی کار می کند.

علاوه بر این، عیب‌یابی سیستم اعلام حریق باید هر 6 ماه یکبار انجام شود که معمولاً توسط یک شرکت مهندسی اعلام حریق تکمیل می شود.

 

انواع سیستم های اعلام حریق

دو نوع سیستم اعلام حریق دستی و اعلام حریق آدرس پذیر وجود دارد. هر دو نوع بر اساس یک اصل عمل می کنند، به عنوان دتکتور گرما یا دود که به صورت دستی یا خودکار فعال می شوند.

نمونه ای از سیستم اعلام حریق، همان شکستن شیشه و فشردن شستی می باشد، که در هر نقطه خروجی ساختمان نصب می شوند. سیستم اعلام حریق دستی برای اشخاصی که از آتش می ترسند اجازه می دهد تا زنگ خطر را به صدا درآورند.

اعلام حریق خودکار با استفاده از دتکتورها و با نظارت بر تغییرات محیطی مانند گرما، دود و دی اکسید کربن (بسته به نوع آتش) آتش را تشخیص می دهد. این تغییرات در محیط به طور خودکار زنگ هشدار را شروع می کند.

 

عیب‌یابی و تست سیستم اعلام حریق چگونه باید انجام شود؟

دستورالعمل های داخل دفترچه را بخوانید

زمانی که قصد انجام آزمایش را دارید به کارکنان اطلاع دهید

تست را هر هفته در ساعت معینی انجام دهید

اطمینان حاصل کنید که اگر اعلام حریق به یک ARC (مرکز دریافت زنگ هشدار) متصل است، با ARC تماس گرفته و سیستم را در حالت "تست" قرار دهید.

مطمئن شوید که یک کلید تنظیم مجدد شستی دستی دارید (این برای بازنشانی نقطه تماس دستی پس از فعال کردن آن است.

تست را ثبت کنید و اینکه کدام منطقه و نقطه تماس تست شده است

با ARC (مرکز دریافت زنگ هشدار) تماس بگیرید و تأیید کنید که سیگنال آتش را دریافت کرده اند و سیستم را از "تست" خارج کنید.

به یک نقطه تماس دستی بروید و آن را فعال کنید

صدای زنگ هشدار شروع می شود

کلید تنظیم مجدد نقطه تماس دستی خود را وارد کرده و نقطه تماس دستی را بازنشانی کنید

به کنترل پنل اعلام حریق برگردید و تأیید کنید که آدرس نقطه تماس دستی فعال شده و منطقه درست است

اگر خوب است - زنگ را خاموش کنید و پانل کنترل اعلام حریق را بازنشانی کنید

هر هفته یک نقطه تماس متفاوت باید آزمایش شود

 

تعمیر و نگهداری اعلام حریق

مسئول (مانند مدیر املاک، آتش نشان و غیره) یک ساختمان موظف قانونی برای سرویس، سرویس و نگهداری اعلام حریق است.

این کار باید توسط یک متخصص ماهر (که دارای استاندارد BAFE SP203-1 است) انجام شود و برای اطمینان از کارایی و طول عمر یک سیستم اعلام حریق بسیار مهم است.

تست هفتگی و بازدید از خدمات باید در دفترچه ثبت شود.

 

عیب‌یابی سیستم اعلام حریق چگونه باید ثبت شود؟

دفترچه اعلام حریق جایی است که می توان کلیه تعمیرات، آزمایشات و تعمیرات را در آن ثبت کرد. همیشه باید در محل نگهداری شود، ترجیحاً نزدیک کنترل پنل اعلام حریق. و همیشه برای بازرسی توسط FRS در دسترس است.

دفترچه گزارش باید الزامات BS5839 قسمت اول و RRFSO را برآورده کند.

باید شامل موارد زیر باشد:

تاریخ و زمان زنگ هشدار (واقعی و عملی)

تاریخ، زمان و انواع خطاها و اقدامات انجام شده

تاریخ تست های سیستم

تاریخ های سرویس دهی

تاریخ و زمان قطع

هر گونه تغییر در سیستم

 

جلوگیری از هشدارهای کاذب

اکثر سیگنال های اعلام حریق خودکار در واقع آتش سوزی نیستند. آنها دود، گرما و تغییرات در محیط را آزمایش می کنند، اما این بدان معناست که عناصر دیگری مانند بخار، دود سیگار و اسپری های آئروسل را نیز می گیرند.

هشدارهای کاذب خطرناک هستند زیرا خدمه آتش نشانی باید در مواقع اضطراری واقعی حضور داشته باشند، هشدارهای کاذب مکرر باعث رضایت کارکنان می شود و خطری غیرضروری برای مردم است.

 

چگونه هشدارهای کاذب را کاهش دهیم:

مطمئن شوید که اعلام حریق از نوع مناسب ساختمان است

اطمینان حاصل کنید که سیستم دزدگیر به درستی و به طور منظم نگهداری می شود و به خوبی کار می کند

همه هشدارهای نادرست را بررسی کنید و اقدامات لازم را انجام دهید

یک فرآیند فیلتر مناسب را معرفی کنید - وسیله ای برای بررسی ایمن چرایی خاموش شدن هشدار آتش قبل از تماس با آتش نشانی.

 

اشتباهات رایج هنگام عیب‌یابی سیستم اعلام حریق

نداشتن کلید ریست یا کد برای کنترل پنل اعلام حریق هنگام آزمایش نقطه تماس دستی

هر هفته یک نقطه تماس متفاوت را آزمایش نکنید

مستند نکردن آزمایش در دفترچه اعلام حریق

فراموش کردن حذف کلید تست

تنها با استفاده از دکمه "تخلیه" در کنترل پنل اصلی به عنوان راه برای ایجاد زنگ هشدار

نداشتن باتری پشتیبان

 

منبع

 

عیب‌یابی سیستم اعلام حریق چیست؟

عیب‌یابی سیستم اعلام حریق سیستم اعلام حریق در اصل موارد مشابهی هستند. آنها توسط NFPA و AHJs مورد نیاز هستند و باید توسط فروشندگان حرفه ای حفاظت از آتش انجام شوند.

این بازرسی ها / آزمایش ها شامل بررسی و آزمایش تمام دستگاه هایی است که یک سیستم اعلام حریق را تشکیل می دهند. این شامل:

دستگاه های آغازگر: آشکارسازهای دود، آشکارسازهای حرارت، آشکارسازهای کانال، آشکارسازهای پرتو و غیره.

دستگاه های اعلان: بارق بوق، بارق زنگ، بارق بلندگو، سیستم های اطلاع رسانی انبوه و غیره.

حساسیت: بررسی اینکه آیا حساسیت دستگاه های آغازگر در طراحی سازنده است.

کنترل پنل اعلام حریق: پنل همچنین تحت بازرسی و آزمایش منظم قرار می گیرد.

این آزمایشات منظم تضمین می کند که هر جزء از سیستم اعلام حریق در جایی است که باید باشد و در شرایط کار مناسب است.

 

درعیب‌یابی سیستم اعلام حریق چه آزمایش‌ها/بازرسی‌هایی مورد نیاز است؟

به یک معنا، چندین آزمایش/بازرسی لازم وجود دارد که سیستم های اعلام حریق باید تحت آن قرار گیرند. در حالی که اکثر افراد با آزمایش سالانه که در آن تکنسین دستگاه های آغازگر، دستگاه های اعلان و پانل اعلام حریق را آزمایش می کند آشنا هستند تا از درستی عملکرد آنها اطمینان حاصل کند، در اینجا دو تست دیگر وجود دارد که ممکن است با آنها آشنا نباشید:

آزمون پذیرش: آزمون پذیرش بلافاصله پس از اتمام نصب یک سیستم جدید الزامی است. این همان تست عملکرد است (به زیر مراجعه کنید) و اطمینان حاصل می کند که تمام اجزای سیستم جدید به درستی کار می کنند. هر دستگاهی در سیستم آزمایش می شود، اعم از راه اندازی، اطلاع رسانی یا پانل آتش.

آزمون پذیرش فقط یک بار و درست پس از نصب و قبل از اشغال ساختمان انجام می شود. تنها استثنا در صورتی است که ساختمان تحت بازسازی قرار گیرد، پس از آن سیستم اعلام حریق باید دوباره مورد آزمایش قرار گیرد.

تست حساسیت: تست حساسیت باید ظرف یک سال پس از نصب انجام شود.

این تست بیشتر بر روی دستگاه‌های آغازگر تمرکز می‌کند و آنها را آزمایش می‌کند تا مطمئن شود که در محدوده‌ها و رتبه‌بندی‌های سازنده فعال می‌شوند.

برای انجام این کار، تکنسین ها باید از ترکیبی از یک دستگاه اندازه گیری و دود آئروسل (یا عنصر حرارتی) خود برای فعال کردن دستگاه آغازگر استفاده کنند و از مقدار دود از پیش تنظیم شده استفاده کنند تا مطمئن شوند که آلارم در محدوده تولید شده فعال می شود. سپس خوانش های خود را با محدوده ای که سازنده آن دستگاه اعلام کرده است مقایسه می کنند. اگر دستگاه در محدوده تنظیم شده فعال شود، عبور می کند.

با سیستم‌های «هوشمند»، سیستم حساسیت دستگاه‌ها را رصد می‌کند و می‌توان گزارش‌ها را برداشت و به مشتری ارائه کرد.

معمولاً دو تکنسین برای انجام آزمایش نیاز دارند - یکی از تکنسین ها پانل اعلام حریق را نظارت می کند در حالی که دیگری برای آزمایش و فعال کردن آن به هر دستگاه می رود. گاهی اوقات، در مکان های بسیار کوچک، یک تکنسین ممکن است بتواند آزمایش را به تنهایی انجام دهد.

 

میانگین بازرسی / آزمایش چقدر طول می کشد؟

مدت زمان بازرسی سیستم اعلام حریق کاملاً به اندازه سیستم بستگی دارد.

برای یک ساختمان اداری متوسط دو تا سه طبقه، سیستم ها را می توان به راحتی در عرض نیم روز آزمایش کرد. ساختمان های بزرگتر زمان بیشتری خواهند برد.

سیستم‌های بزرگ، مانند سیستم‌هایی که از بیمارستان‌ها و مدارس محافظت می‌کنند، می‌توانند به راحتی یک تا دو هفته طول بکشد تا کل سیستم را آزمایش کنند. آنها معمولا به صورت بخش انجام می شوند. به عنوان مثال، بال شرقی یک بیمارستان ممکن است یک روز انجام شود و بال غربی ممکن است روز بعد انجام شود.

در نهایت، مدت زمانی که تست سیستم اعلام حریق شما طول می کشد به اندازه تاسیسات شما و پیچیدگی سیستم بستگی دارد.

 

آماده سازی برای بازرسی / آزمایش سیستم اعلام حریق

قبل از اینکه سیستم شما آزمایش شود، Koorsen یا فروشنده حفاظت آتش که استفاده می کنید، باید با آژانس نظارتی خود تماس بگیرید تا به آنها اطلاع دهد که آزمایشی روی سیستم انجام خواهد شد.

آژانس همچنان سیگنال هایی مبنی بر وقوع رویدادها را دریافت می کند و آنها را ثبت می کند، اما به هیچ وجه به آنها پاسخ نمی دهد و به مقامات اورژانس اطلاع داده نمی شود.

راه دیگر برای آماده شدن برای تست سیستم شما این است که فکر کنید که آیا می خواهید دستگاه های اعلان (شاخ، بارق و غیره) همزمان تست شوند یا خیر و آیا می خواهید آنها در ساعات کاری تست شوند یا خیر. این می تواند به شما کمک کند تا آزمایش را برای راحت ترین زمان برنامه ریزی کنید.

 

تابلوهای اعلام حریق چه نقشی در بازرسی/تست سیستم اعلام حریق دارند؟

در طول آزمایش سیستم اعلام حریق، یک تکنسین پانل اعلام حریق را زیر نظر خواهد گرفت تا مطمئن شود که هر یک از دستگاه ها به درستی با پانل در تعامل هستند و خود پانل در وضعیت خوبی کار می کند.

همراه با آزمایش‌ها و بازرسی‌هایی که قبلاً توضیح داده شد، باتری‌های پانل هشدار بررسی خواهند شد. و همانطور که هر دستگاه فعال و آزمایش می شود، تکنسین در پانل مطمئن می شود که رویدادها مطابق با طراحی سازنده، همانطور که باید روی پانل قابل مشاهده هستند.

علاوه بر آزمایش، پانل های اعلام حریق همچنین می توانند به روند تست کل سیستم کمک کنند تا به آرامی پیش برود. در حالی که پانل های معمولی اطلاعات مفید اضافی زیادی ارائه نمی دهند، پانل های آدرس پذیر (که هر گناهی را ثبت می کنند

سایر مقالات مرتبط: سرویس و نگهداری اعلام حریق

آموت