دوربین مداربسته حرارتی یا آتش یاب چیست

دوربین مداربسته حرارتی یا آتش یاب چیست

دوربین مداربسته حرارتی یا آتش یاب سیستمی است که قادر به شناسایی آتش از فاصله دور می باشد که میتواند ثابت و یا متحرک و گردان باشد.این دوربین مداربسته به سرعت جای دی وی آرهای قدیمی را که قابلیت تشخیص آتش را با دوربین مداربسته معمولی داشتند را گرفته است.با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، هر ساله دوربین های مداربسته با قابلیت های بیشتری وارد بازار CCTV می شوند.یکی از این دوربین های مدار بسته که برای انباردارن و کارخانجات و جاهایی که احتمال آتش سوزی در آنها زیاد است و مورد استقبال قرار گرفته است. در گذشته این نوع دوربین مداربسته تنها به حرارت بدن افراد حساس بود و البته در سرمای شدید هم کارایی قابل قبولی داشت.
 

نحوه عملکرد دوربین مداربسته حرارتی

نحوه شناسایی آتش ازطریق این دوربین مدار بسته به گونه ای است که، اگر آتشی در فاصله ۸۰۰ متری و حدود ۷۰ در ۷۰ سانتیمتر باشد ، تقریباً ۵ ثانیه طول می کشد تا این دوربین مداربسته آتش را شناسایی کند و به محض شناسایی روی مانیتور هشدار می دهد و آژیر خطر را به صدا در می آید.

نوع کاری که این دوربین های مداربسته انجام میدهند به این صورت است که اجسام امواج ، الکترو مغناطیسی از خود ساتع میکنند هر جسمی از خود انرژی تولید میکند.
این انرژِی و حرارت توسط دوربین مداربسته حرارتی به صورت یک تصویر سیاه و سفید نمایش داده می شود.

این دوربین مداربسته در صنایع هوایی و مطالعات زمینی برای دید در شب استفاده می شود .
 
 
 
 

کاربرد دوربین حرارتی آتش یاب

از دوربین مداربسته حرارتی می توان در مواردی چون نجات جان موجودات زنده، کنترل فرآیند تولید در صنعت، آشکار ساختن اتوماتیک آتش در سیستمهای آتش نشانی، مشخص کردن قسمتی از بدن بیماری که حرارت بیش از اندازه دارد (در مصارف پزشکی)  نیز بهره برد.

حتی برای شناسایی سارقان بانکها هم می توان از این دوربین مداربسته استفاده کرد چون دمای بدن آنها بخاطر استرس درآن لحظه بیش از اندازه می باشد و به شناسایی آنها توسط دوربین مداربسته کمک می کند.
در مصارف صنعتی ساختمان از این نوع دوربین مداربسته حرارتی میتوان برای پیدا کردن محل های اتلاف انرژی و حرارت استفاده کرد مثلا  در زمستان  قسمتهای داغ خانه را شناسایی کرد و همینطور می توان از هدر رفتن گرما جلوگیری کرد

 -فروشگاه آموت ارائه دهنده انواع دوربین مدار بسته اکسیس-دوربین مدار بسته بوش-دوربین مداربسته پاناسونیک-دوربین مدار بسته هایک ویژن