جبران نور پس زمینه در دوربین مدار بسته استاندارد

جبران نور پس زمینه در دوربین مدار بسته استاندارد

 
 
یک دوربین مدار بسته استاندارد بدون ویژگی های داینامیکی فوق العاده ،تنها یک گزینه برای سرعت شاتر و تنظیمات Iris داراست ،برای مثال ۰۰/۸ ثانیه برای یک صحنه انتخاب شده.  در شرایطی که یک پس زمینه بسیار روشن یا نقطه ای نورانی در پشت هدف اصلی قرار دارد، گرفتن تمامی نور های وارده و تنظیم میزان نوردهی به دوربین اجتناب ناپذیر است.
 
 این راه حل خوبی در این موقعیت نیست، زیرا هر چه سرعت شاتر افزایش پیدا می کند ،Iris بیشتر بسته می شود و باعث می شود هدف اصلی بسیار تاریک شود. برای رفع این مشکل ،الگوریتمی به نام BLC (جبران نور پس زمینه) با استفاده از نظریه “منطقه وزنی ، “به طور گسترده ای در بسیاری از دوربین ها مورد استفاده قرار می گیرد. 
 
در ابتدا تصویر به ۷ بلوک یا ۲ منطقه تقسیم می شود، با توجه به اینکه هر منطقه در چه سطحی در معرض نور قرار گرفته است، هر یک از مناطق میزانی از وزن دارد که محاسبه می شود.به عنوان مثال بخش مرکزی می تواند ۹ برابر وزن بیشتری داشته باشد .از این رو یک شی در مرکز صحنه بسیار روشن خواهد شد و روشنایی آن با توجه به سطح نور مرکز تصویر محاسبه می شود .هرچند مشکل بسیار بزرگی در این فرایند وجود دارد.
 
اگر هدف اصلی در حال حرکت از مرکز به بالا، پایین، چپ یا راست باشد ،شی بسیار تاریک خواهد شد و فرآیند بالا روی آن انجام نخواهد شد.
 
تنها راه برای حل مشکل بالا این است که به دوربین این توانایی داده شود که بتواند بلافاصله منطقه وزنی را از مرکز به هر بخش دیگر از صفحه نمایش که هدف اصلی در آن لحظه در حال حرکت است ،تغییر دهد.  دوربین ۲۶C43 Briton به این قابلیت بسیار عالی مجهز است. DSP اول تصویر را به منطقه های کوچک میکرو۳۲۰X240  (008,67) تقسیم می کند. هر منطقه به طور مداوم شروع به اسکن برای جستجوی اهداف اصلی و پیکسل های در معرض نور قرار گرفته می کند .
 
قسمت هایی که از معرض نور خارج می شوند از محاسبه حذف می شوند. سپس بقیه منطقه سطح خاکستری برای محاسبه کردن سطح در معرض نور بودن بررسی می شوند. کاربران ممکن است از دیدن عملکرد بسیار سریع DSP شگفت زده شوند، چرا که بدون توجه به صفحه نمایش و جایی که شی اصلی در حال حرکت به آن است، سطح در معرض نور بلافاصله بررسی می شود و همیشه تصاویری واضح فراهم می کند.

 

دوربین مدار بسته با تکنولوژی استارلایت

دوربین مدار بسته با تکنولوژی استارلایت دارای حساسیت نور بسیار عالی است، که در نتیجه توانایی ضبط تصاویر با کیفیت بالا را در شرایطی با کم نور در دسترس قرار می دهد. به عنوان مثال، در مورد دوربین مداربسته بوش  این کمپانی ادعا کرده  که تصاویر تک رنگ بسیار دقیق ۱۰۸۰p را در نور کم با ۰٫۰۰۰۲۷۵ lux و توانایی تشخیص جزئیات با وضوح بالا با نرخ فریم بالا ۳۰ فریم در ثانیه را دارد. دوربین های Starlight کمک شایانی جهت کاهش سرعت شاتر الکترونیکی دوربین ها ، زمانی که شرایط نور ضعیفی پیش روی دوربین مدار بسته قرار دارد خواهد کرد و در نتیجه خروجی تصویر رنگی با وضوح بالا ارائه می کند.
 
یکی از نگرانی های افرادی که از دوربین مداربسته استفاده میکنند این است که آیا دوربین فقط در روز تصویر را نمایش میدهد یا در شب هم میتوانیم بدون اینکه محیط را با چراغ روشن کنیم ، تصویر مطلوبی مشاهده و ذخیره سازی نماییم.

نورپردازی دوربین های مداربسته در گذشته نه چندان دور، از اهمیت زیادی برخوردار بود و با ورود پروژکتور های مادون قرمز ، و یا دوربین هایی که دارای ” LED” مادون قرمز بودند ، این مشکل تا حدودی حل شد .
اما تصاویری که در شب توسط دوربین های مداربسته روی مانیتور نمایش داده می شد ، معمولا همراه با برفک هایی بود و از طرفی تصویر کیفیت و شفاویت مورد نیاز را نداشت .
این مساله باعث میشد که تا حدود ۳۰ درصد از کارائی دوربین مداربسته از بین برود و از طرفی روشن کردن محیط در بعضی از مکان ها به دلایل حفاظتی همیشه مقدور نیست و یا بسیار هزینه بر است .