طراحی ومشاوره سیستم های حفاظتی ،ایمنی و امنیتی
طراحی ومشاوره سیستم های حفاظتی ،ایمنی و امنیتی

در حوزه های فنی امر محاسبه، پیاده سازی و طراحی موضوع بسیار مهمی محسوب می شود و در ارائه خدمات بهینه نیز تاثیر به سزایی دارد. به ویژه در حیطه ایمنی و امنیت طراحی و محاسبه دقیق در روند نصب و راه اندازی این گونه سیستم ها و ارائه خدمات برتر به مشتری بسیار تعیین کننده است.

امروزه در امر مشاوره، خصوصا مشاوره در حوزه سیستم‌های حفاظت الکترونیک با 3 آفت بزرگ رو برو هستیم:

مشاوره‌های بدون پشتوانه‌ی علمی
مشاوره‌های بدون پشتوانه‌ی تجربه‌ی عملی
وابستگی و گرایش به تولید‌کننده‌ی خاص (برند محوری)
سیستم‌های حفاظت الکترونیک امروز بر بستر ICT توسعه می‌یابند و به نوعی از زیر مجموعه‌های بی‌‌واسطه یا باواسطه‌ی این صنعت محسوب می‌شوند. تسلط علمی بر موضوعات مطرح در این صنعت و امکان ارایه طرح بر اساس تجربه‌های موفق عملی از مختصات اصلی مشاوره در کلیه امور تکنولوژی محور است. تغییرات سریع فن‌آوری در حوزه‌ی ICT این امکان که شخص یا شرکتی بدون تجربه‌ی عملی تنها به امر مشاوره بپردازد را کلا منتفی می‌کند. کارفرمایان همواره از مشاوره امین انتظار دارند که مهارت حاصل از دانش و تجربه عملی را همراه با اطلاعات به روز علمی در اختیار آنها قرار دهد.

آفت وابستگی

مشکل دیگری است که بعضا به صورت پیدا و عمدتا نهان رخ می‌دهد، متاسفانه در این خصوص شاهد مواردی هستیم که فرد یا شرکتی، نه تنها برای ارایه مشاوره حق‌الزحمه‌ای درخواست نمی‌کند بلکه حاضر است مبلغی هم برای ارایه طرح بپردازد.

بررسی تئوری و اجزای اصلی سیستم :
طراحی ومشاوره سیستم های حفاظتی ،ایمنی و امنیتی

در ابتدای طرح، باید مطالعات جامعی بر روی مبحث سیستم های  حفاظتی ، ایمنی و امنیتی ، اجزا، استانداردها و فناوری های روز دنیا صورت پذیرد تا دامنه موضوع و ابعاد به خوبی روشن گردد.
جمع آوری اطلاعات شرکت های موجود : در این مرحله باید سعی گردد اطلاعات شرکت ها و محصولات موجود و در دسترس تاحد امکان از طریق اینترنت ، مجلات ، تبلیغات و سایر اطلاعات موجود جمع آوری گردد.

تهیه RFP : در ادامه بر اساس نیازمندیهای حراست و سایر کاربران سیستم و نیز اطلاعات استخراج شده از مرحله بررسی تئوری سیستم ، یک RFP تهیه گردد و به شرکت های معتبر ارسال گردد .

دریافت اطلاعات محصولات در دسترس : بر اساس اطلاعات فنی و اقتصادی دریافت شده از شرکت ها و مطالعه دقیق مستندات مذکور، نکات ابهام آن ها نیز از طریق ارتباط مداوم با شرکت ها برطرف گردد.

تست عملی سیستم ها  در مکان های واقعی با نظارت کاربران نهایی : به این دلیل که کاربر نهایی سیستم باید در مرحله انتخاب ، توانمندی سیستم ها را از نزدیک لمس نماید ، مارک های مختلفی از سیستم  ها با ویژگی های گوناگون در محل های مختلف مورد نظر در شرایط شبیه سازی شده واقعی و با حضور کارشناسان حراست و کاربران نهایی مورد تست و بررسی قرار گیرد .

بررسی سیستم از لحاظ سازگاری با سایر سیستم ها و انتخاب راه حل نهایی:
طراحی ومشاوره سیستم های حفاظتی ،ایمنی و امنیتی

در صورتی که سیستم های دیگری همانند اتوماسیون ساختمانی ، کنترل دسترسی ، حضور و غیاب ، اعلام حریق و غیره در سازمان وجود داشته که نیاز باشد با سیستم نظارت تصویری یکپارچه گردد ، در این مرحله باید به این یکپارچه سازی توجه گردد .

بررسی دقیق پارامترهای مختلف سیستم از لحاظ تئوری و تجربیات موجود جهانی : بعد از این که دایره انتخاب محدودتر گردید ، در این مرحله پارامترهای مختلف سیستم از قسمت های سخت افزاری تا نرم افزاری به صورت دقیق و جز به جز مورد بررسی قرار می گیرد تا شاخص های مهم و تاثیر گذار در سیستم نظارت تصویری استخراج گردد .

بررسی کلی استانداردهای در دسترس : در این مرحله باید سعی گردد استانداردهای در دسترس در مورد اجزای مختلف سیستم نظارت تصویری مورد توجه و بررسی قرار گیرد .

مقایسه فنی و اقتصادی راه حل های بهینه از جهات مختلف: بر اساس اطلاعات بدست آمده فنی و اقتصادی از مارک های مختلف سیستم های نظارت تصویری ، باید مقایسه ای از لحاظ فنی و اقتصادی بین آنها صورت پذیرد که از جمله پارامترهای مهم در این مقایسه علاوه بر شاخص های فنی ، می توان به مواردی همانند هزینه نهایی سیستم ، کارآیی و کیفیت ، هزینه تعمیرات و نگهداری ، هزینه گسترش سیستم ، قابلیت اطمینان و موارد بسیار دیگر اشاره نمود .

انتخاب راه حل، محصول و شرکت نهایی : بر اساس بررسی های صورت گرفته و نیز جلساتی با حضور شرکت هایی که به عنوان کاندیداهای نهایی انتخاب می گردند و نیز ارتباطات مداوم با آنها محصول و شرکت مناسب انتخاب می گردد .

مستند سازی و به روز رسانی اطلاعات جمع آوری شده در طول پروژه
طراحی ومشاوره سیستم های حفاظتی ،ایمنی و امنیتی

مستند سازی کلیه خواسته ها از سوی حراست و کاربر نهایی : جهت تکمیل خواسته ها و نیز طراحی نهایی ، کلیه خواسته های حراست و یا کاربران نهایی باید مستند گردد .

مکان یابی دقیق محل های نصب : با توجه به این که محل های دوربین ها در طول طراحی معمولا جا به جا می گردد، در این مرحله با استفاده از تجهیزاتی همانند بالابر و دوربین، مکان هایی که در مورد محل نهایی نصب دوربین ها مورد توافق قرار نگرفته اند را با حضور کارشناسان حراست و یا کاربران نهایی، در ارتفاع ها و زاویه های مختلف مورد بررسی و تست تصویری قرار داد تا مکان های دقیق و زاویه های نصب مشخص گردد .

اجرای کلیه امور مربوط به نصب : در این مرحله کار بستر سازی سیستم شامل کنده کاری ، مسیر کشی و لوله گذاری برای عبور کابل ها ، نیز انجام می پذیرد . همچنین طراحی دکل ها با استفاده از نرم افزارهای تخصصی نیز باید صورت پذیرد . همچنین سایر تجهیزات همانند بستر ارتباطی، UPS، برق گیر و غیره نیز به موازات این مرحله باید انجام پذیرد .

تست و راه اندازی سیستم: در این مرحله کلیه تجهیزات مرتبط با طرح همانند دوربین ها، سیستم های ارتباطی ، نرم افزارمرکزی ، اتاق کنترل و غیره نصب و راه اندازی و مشکلات احتمالی بر طرف می گردد .

تهیه کلیه نقشه ها و مستندات سیستم: جهت کارکرد مداوم ، صحیح و دقیق پروژه ،نقشه های نهایی و تمامی گام ها و اطلاعاتی که در طول پروژه بدست آمده است مستند گردد .

تهیه اصول کاربری سیستم : یکی از مسائل بسیار تاثیر گذار قوانین ، ساختار و نحوه استفاده از سیستم است. به همین دلیل در این مرحله کلیه قوانین و دستور العمل های مربوط به استفاده بهینه از سیستم فراهم می گردد و آموزش های لازم به کاربران سیستم داده می شود .

تهیه ساختار و برنامه تعمیر و نگهداری: یکی از مباحث بسیار تاثیر گذار بر بالا بردن قابلیت اطمینان و پایداری سیستم ، مبحث تعمیرات و نگهداری از سیستم می باشد که خود شامل انواع مختلفی از روش ها می گردد . در این مرحله تعیین ساختار تعمیرات و نگهداری ، برنامه و استراتژی ها ، نحوه مستند سازی تغییرات و تعمیرات و آموزش پرسنل تعمیر و نگهداری صورت می پذیرد .

مستند سازی و به روز رسانی اطلاعات جمع آوری شده در طول پروژه : جهت ثبت هر گونه تغییرات و یا توسعه سیستم و نیز اطلاع از پیشرفت های مختلف در حوزه سیستم مربوطه باید به صورت منظم این مستندسازی ها و به روز رسانی ها انجام پذیرد.

تماس با ما

09198817991